Po iránskych uliciach nebudú chodit žiadne modelky. Vyhlásila tamojšia naboženská políciaa spustila každoročnú kampaň proti „nevhodnému obliekaniu“.
Cez víkend poslala do ulíc svojich policajtov a policajtky a nariadila im, aby odvážne, teda proti predpisom oblečené ženy poučili a najväčšie vinníčky dokonca predviedli.
Musia zmeniť šatník
Podľa agentúry AFP od soboty vydali viac ako tisícku upozornení a 170 zobrali rovno z ulice do špeciálnych centier. Tam museli podpísať vyhlásenie, že sa polepšia a zmenia svoj šatník.
Domov sa mohli vrátiť, až keď im príbuzní doniesli vhodné oblečenie. Niektoré zo zadržaných žien už patrili do kategorie „recidivistiek“ - tým teraz hrozí trestné stíhanie. Náboženskí policajti tiež zatvorili asi dvadsiatku obchodov s odevmi.
Kampaň za skromné oblečenie sa tradične koná na začiatku leta, keď iránske ženy „odhadzujú“ dlhé, tmavé a nevzdušné odevy a vymieňajú ich za opatrné pokusy o letnú verziu národného odevu.
Ten ženám predpisuje dlhé nohavice, na ne kabát po členky a na hlavu šatku. Všetko v tmavých nenápadných farbách. Hlavne v letných mesiacoch je toto oblečenie krajne nepraktické, a tak sa Iránky pokúšajú nastoliť mierne zmeny.
Dlhé nohavice vymieňajú za capri, kabáty skracujú nad kolená, šatky si neuväzujú natesno a uzavreté topánky nahrádzajú sandálmi či žabkami. Letu prispôsobujú aj farby - vo veľkých mestách sa objavujú modely z ľahkých materiálov v pastelových odtieňoch či bielej. K tomu najnovšie tašky, šperky a spod šatky vykúkajúci melír.
Náboženskú políciu aj konzervatívnych poslancov iránskeho parlamentu to však znepokojuje. „Keď muž vidí takúto ženu na ulici, stráca záujem o svoju manželku doma a to ničí základy rodiny,“ povedal pre iránske noviny Etemad poslanec Muhammad Rabár.
Konzervatívny prezident
Podľa neho vláda v boji proti nevhodnému oblečeniu zlyháva a jej opatrenia by mali byť tvrdšie. Navrhuje tiež, aby sa prísnejšie pozeralo aj na mužov, čo nosia obtiahnuté nohavice a extravagantné účesy.
Dôslednejšie nástojenie na islamskom kodexe obliekania sa v Iráne spája s nástupom konzervatívneho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda pred dvoma rokmi.
Ten už ako starosta Teheránu trval na tom, aby zamestnankyne radnice chodili úplne zahalené, a presadzoval oddelené výťahy pre mužov a ženy v jeho úrade. Povinný odev pre Iránky zaviedli po islamskej revolúcii v roku 1979. Za nedodržiavanie zákona o vhodnom oblečení hrozí až 60 dní väzenia či 70 rán palicou.