Moskva 23. apríla (TASR) - Lovci na ruskom Ďalekom východe zastrelili jednu z posledných siedmich samíc vzácneho leoparda škvrnitého mandžuského (Panthera pardus orientalis), žijúcich vo voľnej prírode. Informovali o tom dnes predstavitelia Svetového fondu ochrany prírody (WWF).
"Za úmyselným zabitím leoparda môže stáť iba zbabelosť a obmedzenosť. V tomto prípade došlo pravdepodobne ku kombinácii oboch faktorov," vyhlásil koordinátor WWF pre biodiverzitu v ruskom ďalekovýchodnom regióne Pavel Fomenko.
Neznámy lovec najskôr prestrelil vzácnemu dravcovi kostrč. Keď zviera stratilo rovnováhu a spadlo na zem, poľovníci ho ubili na smrť pomocou ťažkého predmetu. Dosiaľ pritom nebol zaznamenaný ani jeden prípad, kedy by tento druh leoparda zaútočil na človeka.
Správu o zabití leoparda, ku ktorému došlo v polovici apríla, dostali miestni ochranári od neznámeho informátora.
Environmentalisti minulý týždeň uviedli, že vo voľnej prírode žije už iba 25-34 jedincov leoparda mandžuského, ktorý patrí medzi najohrozenejšie živočíšne druhy. Na ďalšie udržanie tejto takmer vyhynutej mačkovitej šelmy je potrebných najmenej 100 exemplárov.
Rozmnožovanie druhu závisí predovšetkým od dostatočného množstva samíc, ktorých je vo voľnej prírode menej ako samcov. Samice sú vystavené rastúcim stresom, v dôsledku čoho sa rodí viac jedincov mužského pohlavia.
Ochrancovia prírody opakovane vyzývajú ruskú vládu, aby sprísnila kontrolu v národných parkoch a zabránila tak pytliactvu a ďalšiemu ničeniu prirodzeného životného prostredia a zdrojov potravy mandžuských leopardov.
1 rsc dem