Peking 23. apríla (TASR) - Globálne otepľovanie by mohlo spôsobiť roztopenie veľkých oblastí ľadovcov v Himalájach a okolitých regiónoch, čo môže mať závažné negatívne následky pre Čínu a južnú Áziu. Uviedli to dnes klimatológovia v Pekingu.
Teploty ovzdušia rastúce v dôsledku emisií skleníkových plynov už podľa vedcov spôsobili zmenšenie ľadovcov v pohoriach oddeľujúcich Čínu a južnú Áziu. Jeden z autorov správy OSN o klimatických zmenách však uviedol, že ešte rýchlejšie roztápanie by vážne narušilo toky riek a zrážky po celej Ázii.
"Ak sa miera nárastu teplôt nezmení, ľadovce na náhornej plošine Čching-chaj-Tibet sa rapídne zmenšia, možno z 500.000 kilometrov štvorcových v roku 1995 na 100.000 kilometrov štvorcových v roku 2030," povedal Wu Šao-chung z Čínskej akadémie vied na tlačovej konferencii.
Ľadovce v Himalájach a na náhornej plošine Čching-chaj-Tibet sú významným zdrojom vody pre dôležité rieky ako je Jang-c'-ťiang v Číne, Mekong v Indončíne a Ganga v Indii.
Nie je isté, ako rýchlo môže globálne otepľovanie zmenšovať ľadovce, povedal Wu novinárom po brífingu, na ktorom vedci vysvetľovali predpovede z nedávnej správy Medzivládneho panelu OSN pre klimatické zmeny (IPCC).
Ďalší čínsky klimatológ Čchin Ta-che uviedol optimistickejší odhad - podľa neho by sa do polovice storočia mohla roztopiť asi štvrtina ľadovcov na plošine Čching-chaj-Tibet.
Aj pri konzervatívnejších predpovediach však experti varujú, že roztápanie ľadovcov môže ohroziť štruktúru zrážok, toky riek a poľnohospodárstvo v Ázii. Rieky by sa pri roztápaní ľadovcov mohli zväčšiť, no po ich úplnom roztopení vyschnúť. Takýto scenár je hrozbou tiež pre Južnú Áziu, uviedol popredný indický klimatológ.
"To je región, ktorý je v skutočnosti obilnicou Južnej Ázie," povedal predseda IPCC Rádžendra Pačaurí v zmienke o severnej časti indického subkontinentu, ktorý je závislý na vode z hôr. Roztápajúce sa ľadovce by podľa neho ohrozili aj zásoby podzemnej vody.
"Budeme sa musieť prispôsobiť. Budeme musieť používať vodu oveľa efektívnejšie než v minulosti," dodal Pačaurí s tým, že jedinou nádejou na spomalenie globálneho otepľovania je to, aby bohaté krajiny viedli snahu o výrazné zníženie emisií skleníkových plynov.