Brusel 22. apríla (TASR) - Debata o pokrokových liečebných terapiách, bezpečnostných pravidlách pre leteckú dopravu, či vytvorenie jednotiek rýchleho nasadenie v rámci boja proti ilegálnej imigrácii čaká na poslancov Európskeho parlamentu na jeho aprílovom plenárnom zasadnutí, ktoré sa začína v pondelok v Štrasburgu.
Europoslanci sú rozdelení v postoji voči návrhu o pokrokových liečebných terapiách, ktorého cieľom je harmonizovať postupy v tejto oblasti a zaručiť ťažko chorým pacientom bezpečnú liečbu závažných ochorení. Problémom sú dva pozmeňujúce návrhy týkajúce sa etických aspektov. Rozprava o správe slovenského europoslanca Miroslava Mikolášika je na programe plenárneho zasadnutia EP v pondelok, hlasovať sa bude v stredu.
V druhom čítaní budú europoslanci hlasovať o návrhu, ktorý sa týka aktualizácie bezpečnostných predpisov na palubách civilných lietadiel. Výbor EP pre dopravu sa pred vyše týždňom zhodol na tom, že platnosť obmedzení pre prepravu tekutín v príručnej batožine v leteckej doprave by mala po šiestich mesiacoch vypršať. Výbor predložil množstvo pozmeňujúcich návrhov k legislatíve stanovujúcej spoločné pravidlá pre bezpečnostné kontroly na letiskách, dohľad, zakázané predmety či prehľadávanie. Súčasťou zmien, ktoré parlamentný výbor požaduje, je aj sprísnenie podmienok pre pôsobenie ozbrojených členov bezpečnostného dozoru na palube civilných lietadiel.
EP sa vyjadrí aj k akčnému plánu Európskej komisie o boji proti AIDS. V iniciatívnej správe, o ktorej budú poslanci diskutovať, sa konštatuje, že počet osôb infikovaných vírusom HIV v Európe sa neustále zvyšuje, pričom polovicu prípadov tvoria ľudia mladší ako 25 rokov. Hoci sú tieto čísla podstatne nižšie než údaje zo subsaharskej Afriky, kde žijú dve tretiny všetkých nakazených, podľa europoslancov je aj v Európe potrebná lepšia informovanosť.
Členovia európskeho zákonodarného zboru budú hlasovať o návrhu smernice týkajúcej sa ochrany práv duševného vlastníctva a sankcií za jeho porušovanie. Na programe je takisto debata o jednotnom európskom platobnom trhu, ktorý sa má vytvoriť do roku 2010 a ktorý by priniesol zlacnenie a zjednodušenie bezhotovostných platieb v rámci únie.
Ďalšími bodmi programu sú povodňové plány, homofóbia v Európe, pravdepodobné dôsledky ďalšieho rozširovania EÚ pre kohéznu politiku, ako aj správa reagujúca na hodnotenie pokroku Chorvátska na jeho ceste do EÚ.
Zástupcovia Európskej komisie a Rady EÚ sa v pléne vyjadria k situácii na Ukrajine po tom, ako sa ukrajinský prezident Viktor Juščenko rozhodol rozpustiť parlament a vyhlásiť predčasné voľby.
Hosťom na aprílovom plenárnom zasadnutí bude indický prezident Abdul Kalam.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh