Brusel 22. apríla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu sú rozdelení v postoji voči návrhu o pokrokových liečebných terapiách, ktorého cieľom je harmonizovať postupy v tejto oblasti a zaručiť ťažko chorým pacientom bezpečnú liečbu závažných ochorení, píše v najnovšom vydaní týždenník European Voice. Rozprava o správe slovenského europoslanca Miroslava Mikolášika je na programe plenárneho zasadnutia EP v pondelok, hlasovať sa bude v stredu.
Katolícki a zelení poslanci presadzujú pozmeňujúce návrhy, ktoré by z rozsahu nariadenia o pokrokových terapiách vylúčili lieky obsahujúce ľudské embryonálne alebo plodové bunky alebo produkty odvodené z týchto buniek. Takisto požadujú vylúčenie kontroverzných materiálov pri pokrokových terapiách tvrdiac, že táto oblasť sa má ponechať na rozhodnutí každého členského štátu. Nariadenie by sa podľa tohto pozmeňujúceho návrhu malo vzťahovať len na výrobky pripravené z takých buniek, ktoré môžu byť v blízkej budúcnosti skutočne uvedené na trh a ktoré nevyvolávajú vážne rozpory.
Na základe nariadenia sa má stanoviť spoločný autorizačný proces pre nové liečebné terapie prostredníctvom Európskej zdravotníckej agentúry, ktorej rozhodnutia sa budú uplatňovať v celej EÚ.
Väčšina socialistických, liberálnych a ultraľavicových poslancov podporovaná organizáciami združujúcimi pacientov a farmaceutickými spoločnosťami tvrdí, že tieto "etické" pozmeňujúce návrhy povedú k odkladu schválenia celoeurópskej autorizačnej schémy a ponechajú pacientov bez možnosti liečby.
Nemecké predsedníctvo v EÚ sa snažilo dosiahnuť dohodu medzi Európskou komisiou, členskými krajinami a europarlamentom s cieľom dospieť k schváleniu v prvom čítaní. Po rokovaniach Berlín oznámil, že je blízko dohody založenej na vypustení etických pozmeňujúcich návrhov schválených výborom pre právne otázky, no zamietnutých výborom pre životné prostredie. Mikolášik však koncom marca oznámil, že pozmeňujúce návrhy zostávajú. Členské krajiny a EK podporujú ich vypustenie, pretože podľa nich európska legislatíva aj tak umožňuje členským krajinám zakázať určité špecifické terapie, s ktorými nesúhlasia.
Wills Hughers-Wilsonová z biotechnologickej spoločnosti EuroBio považuje rozhodnutie Mikolášika za prekvapujúce. Podľa nej je nutné okamžite prijať nariadenie, ktoré by nahradilo množstvo národných systémov odrádzajúcich pred investovaním do pokrokových terapií. Predpokladá sa, že tieto by v budúcnosti mohli poskytnúť pomoc pacientom s rakovinou alebo cystickou fibrózou.
Flaminia Macchiaová z Európskej organizácie pre zriedkavé ochorenia obvinila Mikolášika, že úmyselne odkladal svoje rozhodnutie, aby tak mali odporcovia pozmeňujúcich návrhov čo najmenej času na reakciu. Podľa nej Mikolášik spolu so svojím nemeckým kolegom Karlom Heinz-Florenzom podľahli nátlaku svojich katolíckych kolegov.
V prípade, že pozmeňujúce etické návrhy europoslanci napokon odhlasujú, parlament sa vystavuje stretu s Radou EÚ. Podľa nemenovaného nemeckého diplomata je ťažké predvídať, ako bude EP hlasovať, je však absolútne vylúčené, aby s pozmeňujúcimi návrhmi súhlasili členské štáty, uzatvára European Voice.