HAVANA 20. apríla (SITA/AFP) - Okolo stotisíc ľudí demonštrovalo na Kube po štvrtkovom prepustení bývalého agenta CIA Luísa Posadu Carrilesa z väzenia v USA. Protesty sa konajú aj pred americkou misiou v Havane, kde sa zišli príbuzní obetí bombového útoku na kubánske lietadlo v roku 1976, z ktorého obvinili Posadu. S čiernymi zástavami a fotografiami 73 obetí útoku demonštranti požadovali, aby Posadu súdili ako teroristu, a nie iba za vedľajšie imigračné previnenia.
Podľa oficiálnych kubánskych miest Biely dom zinscenoval prepustenie Posadu, aby si kúpil jeho mlčanie o tajných operáciách v Latinskej Amerike počas jeho pôsobenia v službách CIA. Kubánci, ktorí stratili príbuzných pri útoku na lietadlo, tiež obviňujú administratívu prezidenta Georgea W. Busha, že ho prepustila napriek usvedčeniu zo zorganizovania leteckého útoku vo Venezuele. Kubánska vláda jeho oslobodenie označila za urážku príbuzných obetí.
"Bushova administratíva je zodpovedná za oslobodenie a ochranu teroristu Posadu Carrilesa," uviedli demonštranti vo vyhlásení, ktoré prečítali na zhromaždení plnom čiernych zástav symbolizujúcich obete násilných činov proti Kube. Posadu, odporcu kubánskeho lídra Fidela Castra, prepustili z väzenia v Texase na kauciu vo výške 350 tisíc dolárov. Súd za porušenie imigračného zákona sa s ním začne 11. mája. Posada po prepustení hneď odcestoval domov na Miami.
Posadu, ktorý má venezuelské občianstvo, zadržali 17. mája 2005 v Miami po tom, čo požiadal o politický azyl v USA. Do Spojených štátov sa dostal tajne cez Mexiko po tom, čo ušiel z venezuelského väzenia v roku 1985. Posada Carriles je vo Venezuele obvinený z účasti na útoku na kubánske lietadlo v roku 1976, pri ktorom zahynulo 73 ľudí. Kuba ho tiež obviňuje z pokusu o atentát na Castra v roku 2000 v Paname. Kuba a Venezuela opakovane žiadali USA o jeho vydanie, čo však Washington zamietol s tým, že mu tam hrozí mučenie. Posada, ktorý všetky obvinenia Kuby a Venezuely odmieta, pracoval v rokoch 1965 až 1976 pre CIA.