LUXEMBURG 19. apríla (SITA/AFP/AP) - Krajiny Európskej únie sa vo štvrtok po šiestich rokoch vyjednávania dohodli na nových, minimálnych pravidlách boja proti rasizmu a xenofóbii. Podľa dohody ministrov vnútra a spravodlivosti by malo byť podnecovanie k rasovej nenávisti ako aj popieranie holokaustu trestným činom vo všetkých 27 členských krajinách. V prípade, že Európsky parlament a národné parlamenty návrh schvália, verejné podnecovanie k násiliu alebo k nenávisti k ľuďom inej rasy, farby pleti, náboženstva alebo etnického pôvodu, ako aj popieranie genocídy vrátane holokaustu sa bude trestať väzením v dĺžke jedného až troch rokov.
Ministri vo vyhlásení uviedli, že "zločinom sa stane podnecovanie k nenávisti a násiliu ako aj verejné popieranie a trivializovanie zločinov ako genocída, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny". Návrh pobaltských krajín zahrnúť do pravidiel aj komunistické zločiny ministri odmietli. Taliansky minister spravodlivosti Franco Frattini považuje kompromisnú dohodu za "veľký úspech", hoci značne oklieštenú oproti pôvodnému návrhu z roku 2001. Nemecká ministerka spravodlivosti Brigitte Zypriesová, ktorej krajina predsedá EÚ, chce o záležitosti genocídy zorganizovať verejnú debatu. V legislatíve sa totiž konkrétne spomína len židovský holokaust, ktorého popieranie je zatiaľ trestné v Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Rakúsku, Poľsku, Rumunsku a Belgicku. Verejná debata by mala rozhodnúť o prípadnom zaradení ďalších genocíd do legislatívy za predpokladu, že genocídu už uznal Medzinárodný trestný súd.
Dohodu o boji proti rasizmu a kriminalizácii holokaustu v rámci EÚ sa niekoľko rokov nedarilo dosiahnuť pre odpor najmä Británie, Dánska a Talianska, ktoré sa obávali, že takéto pravidlá budú v rozpore so slobodou prejavu. Z nových pravidiel však majú členské krajiny možnosť viacerých výnimiek vrátane trestania popierania holokaustu. Ministerský návrh hovorí, že popieranie holokaustu sa v niektorých členských štátoch môže stať trestným činom, len ak bude zároveň podnecovať k nenávisti. Členské krajiny sa tiež môžu rozhodnúť trestať len také činy, ktoré ohrozujú verejný poriadok. Ministrami navrhnuté minimálne pravidlá môžu členské krajiny v národnej legislatíve sprísniť.