MOSKVA 19. apríla (SITA/AFP) - Rusko vo štvrtok odmietlo ponuku Spojených štátov podieľať sa určitou formou na protiraketovom štíte, ktorý chcú Američania rozšíriť na európsky svetadiel. "Úprimne povedané, nevidím žiaden dôvod, prečo by som mal hovoriť o možnosti spolupráce v oblasti strategického protirakretového štítu," povedal podľa ruskej tlačovej agentúry Interfax prvý podpredseda ruskej vlády Sergej Ivanov. "Nevieme pochopiť, prečo by východná Európa tento systém mala potrebovať," dodal.
Rusko je najväčším kritikom projektu rozširovania amerického protiraketového štítu. Spojené štáty Rusku opakovane zdôrazňovali, že radarová základňa v Českej republike a raketová základňa v Poľsku, ktoré plánujú vybudovať, nebudú namierené proti Rusku, ale proti potenciálne nebezpečným krajinám Blízkeho východu ako napríklad Irán či Sýria. Rusko však trvá na tom, že rozširovanie americkej protiraketovej obrany naštartuje nové preteky v zbrojení a hrozí odvetnými opatreniami.
Spojené štáty Rusku už v utorok predložili štvorbodovú ponuku na spoluprácu v oblasti protiraketovej obrany. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na diplomata z členskej krajiny NATO, ktorý sa zúčastňuje na štvrtkovom rokovaní medzi NATO a Ruskom v Bruseli.
Američania Rusom podľa týchto informácií navrhli interoperabilitu medzi svojou a ruskou protiraketovou obranou a zriadenie "horúcej linky", prostredníctvom ktorej by si obe armády mohli vymieňať včasné varovania o prípadných hroziacich útokoch z tretej strany. Súčasťou americkej ponuky bol aj návrh spoločných cvičení v oblasti protiraketovej obrany.
Ivanov vo štvrtok oznámil, že téme protiraketovej obrany sa ruskí predstavitelia nevyhnú ani na rokovaniach s americkým ministrom obrany Robertom Gatesom, ktorý budúci týždeň zavíta na návštevu do Moskvy. O tejto otázke diskutujú vo štvrtok aj predstavitelia NATO a Ruska v centrále aliancie v Bruseli.
Pomerne zmierlivé stanovisko zaznelo vo štvrtok v Bruseli z úst veliteľa leteckých síl ruskej armády Vladimira Michajlova. Podľa agentúry Interfax novinárom v Bruseli povedal, že ak Američania nemajú na čo míňať svoje peniaze, môžu si pokojne vybudovať rozšírený protiraketový štít. "Tieto systémy pre nás nepredstavujú žiadne zvláštne nebezpečenstvo. Ich význam je skôr politický ako vojenský. Ak majú peniaze a nemajú s nimi čo robiť, nech si to vybudujú," cituje Interfax Michajlova.
EÚ: Protiraketový štít je ochrana pred Iránom
Dvadsaťšesť členských krajín NATO vo štvrtok v rámci snahy ubezpečiť Rusko, že plánovaný americký protiraketový štít neohrozí Moskvu, vyhlásilo, že Európa čelí potenciálnej raketovej hrozbe zo strany Iránu. "Dospeli sme k zhode, že Európa je ohrozená (raketami)," uviedol hovorca šéfa NATO James Appathurai pre reportérov v sídle aliancie po rozhovoroch medzi poprednými predstaviteľmi NATO o protiraketovej obrane. "Irán bol menovaný ako jedna z krajín, ktoré by potenciálne mohli predstavovať raketovú hrozbu pre Európu a euroatlantickú komunitu," dodal.
Washington v januári ohlásil plány na rozšírenie svojho protiraketového štítu v strednej Európe v snahe brániť sa eventuálnemu raketovému útoku od tzv. "darebáckych štátov", ako je Irán alebo Severná Kórea. Tento plán rozhneval Rusko, ktoré opakovane vyjadrilo znepokojenie nad návratom studenej vojny, a tiež pohrozilo, že proti tomuto plánu zakročí.
Podľa Appathuraia sa spojenci NATO zhodli, že Rusko sa nemá čoho obávať. "Vznikol pocit, že návrhy na protiraketovú obranu, ktoré sú momentálne vo fáze diskusií, nemôžu pre kapacity Ruska predstavovať žiadnu hrozbu, ani akýmkoľvek spôsobom narušiť strategickú rovnováhu," povedal hovorca. Poznamenal však, že 26 krajín sa dohodlo na tom, že v tejto otázke by mala byť zachovaná a i v budúcnosti by mala pretrvávať plná transparentnosť, nielen v rámci aliancie, ale aj vo vzťahu k Ruskej federácii.