BRATISLAVA 19. apríla (SITA) - V Sýrii sa v nedeľu uskutočnia parlamentné voľby, žiadne prekvapenia sa však neočakávajú. Front národného pokroku (NPF), ktorému dominuje strana Baas sýrskeho prezidenta Bašára al-Assada, má už teraz zaistených 167 z celkového počtu 250 parlamentných kresiel. Takýto počet jej zaručuje volebný zákon. Z toho 131 - teda stále nadpolovičná väčšina - kresiel pripadne priamo strane Baas. Zostávajúcich 83 kresiel je vyhradených pre nezávislých kandidátov, aj tí sú však viac či menej napojení na vládne kruhy.
Opozičné strany sa voľby rozhodli bojkotovať. Na rozdiel od strany Baas a jej provládnych politických partnerov totiž nie sú priamo uvedené v zákone, čo okrem iného znamená, že sú oproti vládnemu zoskupeniu vo výraznej politickej a finančnej nevýhode. Opozícia už roky vyzýva sýrsku vládu, aby novelizovala volebný zákon z roku 1963, ktorý takýmto spôsobom neautorizuje žiadne iné politické zoskupenie okrem strany Baas a jej spojencov. Opozícia už vo veľkom predstihu oznámila, že sa na parlamentných voľbách nezúčastní, keďže "neboli vytvorené podmienky na konanie slobodných volieb".
Tohtoročné parlamentné voľby budú už druhými počas vlády súčasného prezidenta al-Assada, ktorý sa dostal k moci v roku 2000 po smrti svojho otca, Háfiza al-Assada. Strana Baas ovláda krajinu už od roku 1963. V roku 1973 sa stala súčasťou Frontu národného pokroku, ktorý zvíťazil vo všetkých voľbách vrátane tých posledných v roku 2003.
Dvestopäťdesiatčlenný sýrsky parlament je už vopred rozdelený nielen podľa politickej príslušnosti, ale aj podľa príslušnosti k sociálnym vrstvám - podľa volebného zákona pripadá 127 kresiel na robotníkov a roľníkov, a len 123 kresiel zostáva pre príslušníkov ostatných spoločenských vrstiev.
Front národného pokroku už minulú stredu vyzval všetkých Sýrčanov, aby hlasovali za niektorého z jej členov. "Voľby sú referendom o sýrskej politike pod vedením prezidenta Bašára al-Assada. Ústredný výbor NPF vyzýva všetkých občanov, aby splnili svoju povinnosť voči krajine, zúčastnili sa na voľbách, vybrali si z kandidátky NPF a zvolili si do Ľudového zhromaždenia (parlamentu) tých najkompetentnejších zástupcov," uvádza sa v stanovisku NPF.
Medzinárodné spoločenstvo, predovšetkým Spojené štáty a Izrael, obviňujú Sýriu pod al-Assadovým vedením z podpory terorizmu a provokovania nepokojov na Blízkom východe. Podľa správ západných tajných služieb patrí sýrsky režim - popri iránskom, s ktorým je prepojený - k hlavným sponzorom militantných a teroristických hnutí ako libanonský Hizballáh či palestínsky Hamás.
Libanonská opozícia obviňuje Sýriu aj zo zavraždenia bývalého libanonského protisýrskeho premiéra Rafíka al-Harírího. Jeho vražda spustila v Libanone takzvanú Cédrovú revolúciu, po ktorej museli krajinu opustiť sýrske vojská.