ŠTRASBURG 19. apríla (SITA/AP) - Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (RE) podrobilo kritike neschopnosť ukrajinskej vlády uskutočniť právne a administratívne reformy od nástupu prezidenta Viktora Juščenka k moci po "oranžovej revolúcii" v roku 2004. Poslanci zo 46 členských krajín RE upozornili, že narýchlo prijatá ukrajinská ústava negarantuje demokraciu v krajine. Podľa nich eskalujúca politická kríza na Ukrajine je priamym dôsledkom nedostatočnej ústavnej reformy, ktorá plne nedefinuje kompetencie prezidenta, vlády a parlamentu. "Politické reformy, ktoré by určili pravidlá hry a umožnili inštitúciám upevnených v zákone ... podporiť politickú súťaž, sa do dnešného dňa nedotiahli," píše sa v uznesení Parlamentného zhromaždenia RE.
Poslanci RE vo štvrtok diskutovali o kritickej politickej situácii na Ukrajine a ostro kritizovali jej oboch hlavných politických aktérov, prezidenta Juščenka ako aj jeho politického súpera premiéra Viktora Janukovyča.
Juščenko rozhodol o rozpustení ukrajinského parlamentu 2. apríla a Janukovyča a jeho stúpencov v parlamente obvinil zo snahy o uchvátenie moci. Janukovyč a poslanci za jeho stranu prezidentov príkaz odmietli, označili ho za protiústavný a podali podnet na ústavný súd. Prozápadný Juščenko trvá na tom, že parlament sa má rozpustiť a predčasné voľby sa majú konať preto, že spojenci proruského premiéra, ktorí majú väčšinu v parlamente, podkopávajú jeho právomoci. Janukovyč sa rozhodnutiu prezidenta odmieta podriadiť, čo vyvolalo politickú krízu. Obaja politickí rivali sa však zaviazali podriadiť sa rozhodnutiu ústavného súdu.
Rozhodovanie ukrajinského ústavného súdu pozorne sleduje aj zahraničie, ktoré je zvedavé na politické smerovanie krajiny. Masové demonštrácie stúpencov oboch táborov v Kyjeve, ktoré nasledovali po Juščenkovom príkaze na rozpustenie parlamentu, pripomenuli protesty z roku 2004 známe pod názvom "oranžová revolúcia".