WASHINGTON 19. apríla (SITA/AP) - Európska únia má napriek výhradám voči niektorým praktikám amerických tajných služieb záujem o užšiu spoluprácu so Spojenými štátmi v oblasti boja proti terorizmu. Uviedla to v stredu delegácia europoslancov na tlačovej konferencii vo Washingtone po troch dňoch stretnutí s americkými predstaviteľmi. Europoslanci popreli, že ich vyšetrovanie protiteroristickej činnosti americkej spravodajskej agentúry CIA, ktoré prišli s americkou stranou prediskutovať, bolo protiamerické a mohlo by podkopať vzájomnú spoluprácu. "Ľudia, ktorí charakterizujú tieto vyšetrovania ako protiamerické, sú ľudia, ktorí nemajú záujem o bližšiu spoluprácu", vyhlásil líder delegácie Jonathan Evans na adresu niektorých kritických ohlasov z americkej strany.
Európska delegácia, v ktorej sú zastúpení aj členovia výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, v predchádzajúcich dňoch informovala predstaviteľov amerického Kongresu a administratívy o výsledkoch vyšetrovania kontroverznej taktiky CIA, v rámci ktorej sa osoby podozrivé z terorizmu zadržané v jednej krajine vydávajú do druhej krajiny. Europoslanci označili túto činnosť CIA za nelegálnu. Jeden z autorov správy, Carlo Fava, obvinil Spojené štáty z používania nezákonných prostriedkov v boji proti terorizmu. "Pre nás ako európskych poslancov je... vydávanie osôb mimo dohľad súdnej autority v rámci územia Európskej únie porušením Európskeho dohovoru o ľudských právach," uviedol Evans.
Delegácia europoslancov diskutovala aj o výmene informácií pri medzinárodných bankových prevodoch a o výmene údajov o cestujúcich transatlantických letov pre účely protiteroristického vyšetrovania. Na stretnutí s predstaviteľmi ministerstva financií v stredu europoslanci vyjadrili znepokojenie v súvislosti s možným zneužitím údajov o majiteľoch bankových účtov pri bankových transakciách spoločnosťou SWIFT v Bruseli. SWIFT uskutočňuje okolo 11 miliónov bankových prevodov denne medzi 7800 bankami v 200 krajinách.
Vyšetrovanie činnosti CIA v Európe v súvislosti so zadržiavaním a vydávaním podozrivých teroristov dospelo k záverom, že Británia, Poľsko, Taliansko a ďalšie európskej krajiny sa so CIA dohodli na preprave podozrivých osôb zadržaných v ich krajine do tajných väzníc v tretích krajinách.