Washington 18. apríla (TASR) - Americký Najvyšší súd dnes tesnou väčšinou potvrdil zákaz kontroverznej interrupčnej metódy, čo je víťazstvo pre oponentov umelého prerušenia tehotenstva - jednej z najspornejších otázok v americkej politike.
Súd pomerom hlasov 5:4 zamietol argumenty, že zákon o tzv. interrupciách čiastočným pôrodom obmedzuje ústavné právo žien na interrupciu, že je príliš nejasný a príliš široko koncipovaný. Zákon podpísal v roku 2003 prezident George W. Bush po takmer desiatich rokoch debát v Kongrese.
Dnešné rozhodnutie je prvým verdiktom Najvyššieho súdu v prospech federálneho zákona zakazujúceho konkrétnu metódu interrupcie, odkedy súd v roku 1973 v historickom rozsudku potvrdil, že ženy majú ústavné právo na umelé prerušenie tehotenstva.
Zákon z roku 2003 nebol nikdy uplatňovaný vzhľadom na námietky, ktoré proti nemu podali na súdoch. Šesť federálnych súdov rozhodlo, že neprípustne obmedzuje ústavné právo ženy na interrupciu.
Zástancovia práva na interrupciu uviedli, že procedúra zakázaná zákonom - čiastočné vyňatie plodu z maternice a rozdrvenie jeho hlavy - je niekedy pre ženu najbezpečnejšia. Tvrdia tiež, že potvrdenie zákona môže ohroziť väčšinu interrupcií po 12 týždni tehotenstva.
Právnici vlády a ďalší stúpenci zákazu však uviedli, že existujú alternatívne a oveľa viac používané metódy interrupcie, ktoré sú naďalej legálne. Zákon zakazuje metódu ukončenia tehotenstva, neobmedzuje čas, dokedy možno interrupciu vykonať.