SR na diskusiách, vedených britskou ministerkou zahraničných vecí Margaret Beckettovou, zastupoval šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš.
Bolo to prvýkrát, čo sa takáto široká téma dostala na program BR. Ako dnes pre TASR povedal Kubiš, táto otázka sa nezaobišla bez určitých kontroverzií. Celý rad rozvojových štátov, ale aj krajiny ako Čína, jasne odmietajú, aby sa BR, ktorá sa má zaoberať otázkami stability, mieru a bezpečnosti, venovala otázkam klimatických zmien.
Mnohé ekonomicky rozvinuté krajiny, ale aj malé ostrovné štáty, ktoré už sú postihnuté klimatickými zmenami, však zdôrazňujú, že je to legitímna otázka na rokovanie aj na pôde BR, lebo globálne otepľovanie, ktoré prináša aj napríklad problémy so suchom, záplavami, s nedostatkom energií či s migráciou, vedie následne ku vzniku napätia a destabilizácii v mnohých regiónoch.
Zástupcovia členských krajín BR v utorok taktiež absolvovali obed s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. Kľúčovou otázkou, o ktorej sa hovorilo, bola problematika Kosova.
Šéfka britskej diplomacie zdôraznila nutnosť hľadať riešenia a nutnosť prijatia rezolúcie o Kosove. Pan Ki-mun konštatoval, že kľúčom k nájdeniu riešenia kosovskej otázky bude jednota v rámci EÚ. Kubiš svojich partnerov v tejto súvislosti informoval o stanovisku prezentovanom vo vyhlásení Národnej rady SR a o očakávaniach obsiahnutých v tomto vyhlásení.