Belehrad reagoval na pondelkové vyhlásenie námestníka americkej ministerky zahraničných vecí Nicholasa Burnsa, ktorý povedal, že USA považujú nezávislosť za jediné riešenie pre prevažne Albáncami obývanú juhosrbskú provinciu, ktorá je od roku 1999 pod správou OSN.
Burns naznačil, že USA môžu uznať nezávislosť Kosova aj v prípade, že Rusko bude v Bezpečnostnej rade vetovať plán emisára OSN Marttiho Ahtisaariho, ktorý pre provinciu navrhol nezávislosť pod medzinárodným dozorom. Rusko je jedným z piatich stálych členov BR s právom veta.
"Podporíme vyhlásenie nezávislosti obyvateľmi Kosova," povedal Burns, zároveň ale vyjadril očakávanie, že BR OSN rezolúciu schváli a nezávislosť Kosova následne uznajú iné krajiny, vrátane USA.
Srbská vláda vydala "silné varovanie", že "členské krajiny OSN nemôžu jednostranne" uznať štátnosť Kosova. Akékoľvek jednostranné uznanie nezávislosti Kosova "by bolo porušením Charty OSN a jej noriem," ktoré garantujú existujúce hranice členských štátov OSN.
"Belehrad by úplne odmietol akékoľvek uznanie nezávislosti Kosova ako neplatné, keďže by predstavovalo priame zasahovanie tých štátov do vnútorných záležitostí Srbska," uvádza sa vo vládnom vyhlásení.
Burns vyjadril nádej, že BR OSN začne o pláne pre Kosovo rokovať v priebehu týždňov.
Srbsko, ktoré považuje Kosovo za kolísku svojej štátnosti, Ahtisaariho návrh odmietlo a má podporu Ruska. Politickí lídri kosovských Albáncov plán akceptovali.
Kosovo je pod správou OSN od júna 1999, keď nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu ukončili dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu obviňovanými z brutality voči civilistom.