Budapešť 17. apríla (TASR) V roku 2006 v Maďarsku stúplo politické riziko a hospodárske zas mierne kleslo. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov analýzy maďarského inštitútu Political Capital Institute (PCI).
Podľa analýzy stavu krajiny, ktorú každoročne inštitút zverejňuje, index politického rizika klesol oproti roku 2005 o štyri body na 66 bodov, čo je doteraz najnižšia hodnota. Vývoj indexu politického rizika najviac ovplyvnili stabilita vládnutia, právna istota a zmeny právno-politického prostredia hospodárstva.
Stabilitu vládnutia charakterizovala celý rok rozdvojenosť. Kým prvýkrát po zmene režimu voliči potvrdili vo vládnutí úradujúce vládne strany, druhá vláda Ferenca Gyurcsánya po jej vzniku pár mesiacov utrpela silnú stratu dôvery, preto druhá polovica roka bola v znamení nestability.
Právnu istotu negatívne ovplyvnila skutočnosť, že tvorba zákonov potrebných k úpravám v hospodárení štátu a k reformám sa diali v napätom tempe, a v niektorých prípadoch sa to odzrkadlilo na odbornosti a precíznosti prijatých právnych noriem.
Medzi najdôležitejšie kroky pre zlepšenie situácie navrhuje PCI obnovenie stability vládnutia, vytvorenie vypočítateľného právneho a hospodárskeho prostredia, politický boj proti korupcii a politický boj zbavený predsudkov.
Maďarské hospodárstvo je charakterizované ako stredne rizikové, jeho index 55,1 bodu zaznamenal iba mierny vzostup oproti roku 2005. Napriek mimoriadne vysokému deficitu štátneho rozpočtu a zníženiu konkurencieschopnosti, rozpočtové korekcie v druhom polroku 2006, ako aj vyslovene priaznivé konjunkturálne prostredie regiónu zachránili hospodárstvo pred kolapsom.
PCI navrhuje v prvom rade zrýchliť tempo znižovania deficitu štátneho rozpočtu a okrem iného aj zakotvenie povinnosti vyrovnaného hospodárenia štátu do ústavy.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) žab