ANKARA 17. apríla (SITA/AP) - Turecký minister zahraničia Abdulláh Gül v utorok predstavil sedemročný plán transformácie krajiny ako prejav úsilia vstúpiť do EÚ.
Krajina je odhodlaná uskutočniť reformy bez ohľadu na priebeh rokovaní s EÚ, ktoré sú od decembra pozastavené v dôsledku sporov o Cyprus. Turecko odmieta Cyprus uznať, zrušiť obchodné embargo, sprístupniť svoje prístavy a letiská Cypru a takisto má v súčasnosti na rozdelenom ostrove 40 tisíc vojakov.
Do roku 2013 Turecko plánuje zaviesť technické reformy siahajúce od životného prostredia až po energetiku v zhode s pravidlami EÚ. Turecko takisto plánuje zmeniť článok 31 trestného zákonníka, ktorý trestá útoky na národnú identitu a podľa ktorého súdili držiteľa Nobelovej ceny Orhana Pamuka, či zavraždeného novinára Hranta Dinka. Minister nepredstavil v súvislosti s reformou trestného práva žiadny časový plán.
Brusel uvítal reformný plán Turecka
EÚ v utorok privítala reformný plán Turecka, ktorý krajina predstavila v úsilí vstúpiť do EÚ. Podľa únie je však ešte priskoro turecký plán hodnotiť, keďže prijatie cestovnej mapy integrácie sa očakáva od každej kandidátskej krajiny. V utorok v Bruseli to vyhlásila hovorkyňa Európskej komisie pre rozširovanie Krisztina Nagyová. Rýchlosť, s akou bude Ankara schopná plán uskutočňovať, určí podľa nej aj časový plán prijatia Turecka do EÚ. Viaceré členské krajiny váhajú s podporu členstva moslimského a relatívne chudobného Turecka v únii.
Kandidáti na členstvo musia prijať celkovo 35 európskych politík. Turecko odštartovalo rokovania o vstupe do EÚ v októbri 2005, no od decembra 2007 sú pozastavené v dôsledku sporov o Cyprus. Turecko odmieta uznať Cyprus, zrušiť obchodné embargo a sprístupniť svoje prístavy a letiská Cypru. V dôsledku sporov s Cyprom môže Turecko kapitoly otvoriť, no nemôže ich uzavrieť. Nemecko, súčasná predsedajúca krajina EÚ, oznámila úmysel únie začať s Tureckom do konca júna formálne rokovania v 4 kapitolách.