SME

Matematik so zázračnou pamäťou

Bazilejský rodák Leonhard Euler patrí medzi najvplyv­nej­ších a najplodnejších matema­tikov histórie. Zdo­konalil prakticky všetky matema­tické odbory svojej doby. Aj v dnešných učeb­niciach sa jeho meno spomí­na často. Narodil sa pred 300 rokmi, 15. aprí

Bazilejský rodák Leonhard Euler patrí medzi najvplyv­nej­ších a najplodnejších matema­tikov histórie. Zdo­konalil prakticky všetky matema­tické odbory svojej doby. Aj v dnešných učeb­niciach sa jeho meno spomí­na často. Narodil sa pred 300 rokmi, 15. apríla 1707.

Génius, akých je málo

Bol prvým, kto začal stavať nekonečne veľkú budovu nekonečne malých čísiel. Inšpirovali ho práce Descartesa, Newtona, Galileia. Napísal stovky vedeckých kníh a článkov nielen o matematike, ale aj o astronómii, fyzike, optike, geografii, hydraulike, stavbe lodí či delostrelectve. Mnohé z nich vychádzali ešte desiatky rokov po jeho smrti. Mal fenomenálnu pamäť, bol vítaným hosťom na dvoroch najvýznamnejších panovníkov toho obdobia. Rusi dodnes považujú geniálneho Švajčiara za najvýznamnejšieho člena svojej Akadémie vied.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V mladosti bol zázračným počtárom. Za jedinú noc vraj vyrátal prvých šesť mocnín čísiel do stovky a všetkých šesťsto výsledkov si uložil do pamäti, ako keby to bola fotografia. Zapamätal si čokoľvek uvidel, počul alebo prečítal, napríklad Homérovu Ilias. Dokázal ešte k tomu citovať prvý a posledný verš z každej strany vydania, ktoré používali na gymnáziu. Tým pripomína iného geniálneho matematika Johna von Neumanna, ktorý sa narodil dve storočia po ňom. Obaja vyťažili zo svojej dokonalej fotografickej pamäti maximum.

Lekcie od Bernouilliho

Leonhard začal v štrnástich rokoch študovať na fakulte umenia Bazilejskej univerzity. Svojho učiteľa matematiky Johanna Bernouilliho tak zaujal, že mu každú sobotu dával súkromné lekcie. Talentovaný mladý muž sa spriatelil aj s Bernouilliho synmi Danielom a Nicolasom.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1724 založil Peter I. Akadémiu vied a chcel z Petrohradu vytvoriť centrum svetovej matematiky. Okrem iných významných matematikov pozval oboch mladých Bernouillovcov. Daniel sa postaral, aby po smrti jeho brata mohol do Petrohradu prísť aj Euler. Budúci slávny matematik si najskôr zarábal na živobytie v ruskom námorníctve ako medik. Daniel vraj veľmi oceňoval, že mu zo Švajčiarska po mori vozil kvalitný čaj, kávu a brandy.

Náplňou Leonhardova života však zostávala matematika. Už niekedy okolo roku 1727 vymyslel označenie základu prirodzených čísiel (Eulerovo číslo - e). Námorníctvo mohol opustiť až po troch rokoch, keď získal plné členstvo v Akadémii ako profesor fyziky. O tri roky neskôr (1733) nahradil Daniela vo funkcii šéfa katedry matematiky, ktorý túžil po návrate domov.

SkryťVypnúť reklamu

Na matematickom tróne

Nárast prestíže Eulera vo vedeckom svete dokumentujú listy, ktoré mu posielal jeho učiteľ. V roku 1728 ho oslovoval ako „najtalentovanejšieho mladého muža“, o desať rokov neskôr sa Euler stal „najvýznamnejším a najoriginálnejším matematikom“. V roku 1745 už bol pre Bernouilliho jeho žiak „neporovnateľným Leonhardom Eulerom, kráľom matematikov“. Vytvoril niekoľko matematických zákonov a rozvinul mnohé metódy z algebry a geometrie. Niektoré nesú jeho meno, iné sa používajú tak bežne, že spomínať ich tvorcu by už bolo stratou času.

Počas života stačil opublikovať viac ako 530 odborných prác, väčšinou v správach vedeckých spoločností v Petrohrade, Paríži a Berlíne, kde pôsobil od roku 1741, než sa po štvrťstoročí opäť vrátil do Ruska, kde v roku 1783 zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Balíky popísaného papiera

Po jeho smrti sa našli obrovské balíky popísaného papiera s nezverejnenými prácami. Eulerove kompletné spisy vydávala ruská Akadémia ešte polstoročie po jeho smrti. Majú 72 dielov, z toho 30 o matematike, 31 o mechanike a astronómii, zvyšok o fyzike a druhých odbo­roch (anatómia, fyziológia, botanika, teológia, chémia, filozofia, orientálne jazyky, ale aj štatistika, magické štvorce, lotérie). Impozantná pamäť akoby preň bola výzvou, aby ju zaplnil najzaujímavejšími poznatkami z vedy, umenia a praktického života, ktoré boli v tom čase k dispozícii.

Keď mal šesťdesiat, oslepol, pracoval však ďalej so svojimi synmi a žiakmi. Uprostred jeho pracovne stál veľký guľatý stôl s bridlicovou doskou, na ktorej už takmer slepý naznačoval kriedou výpočty.

SkryťVypnúť reklamu

Pri dokazovaní výsledkov obchádzal okolo a celé hodiny sa oň opieral, takže jeho okraj nakoniec vyleštil do hladka. Zomrel v septembri 1783 pri výpočtoch zákonov, podľa ktorých stúpa vo vzduchu balón. V júli ten istý rok sa totiž prvý raz vzniesli do vzduchu v balóne bratia Montgolfierovci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 497
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 153
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 000
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 126
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 250
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 107
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 020
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 358
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Hokejisti Eisbärenu získali svoj jedenásty titul.


Radosť hráčov Nice.

Nice bojuje o druhú priečku v súťaži, na Marseille stráca už len jeden bod.


Ricardo De Burgos Bengoetxea.

Hoci Real Madrid oficiálne nepožiadal o výmenu rozhodcov, naznačil, že arbitri by mali byť nahradení.


Reuters
Slovenský brankár Adam Húska, Dávid Mudrák (Slovensko) a Daniel Kurovský (Česko) počas prípravného zápasu Česká republika - Slovensko.

Šéf zväzu sa vyjadril aj k absencii viacerých starších hráčov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu