Plavidlo Jurij Dolgorukij, prvú atómovú ponorku triedy Borej, umiestnili do suchého doku na prísne tajnej ponorkovej základni v Severodvinsku na pobreží Bieleho mora, srdci ruskej severnej ponorkovej flotily.
Na ceremónii sa zúčastnil vplyvný ruský prvý vicepremiér Sergej Ivanov, ktorý má pod palcom vojensko-priemyselný sektor, ako aj elita ruských námorných síl a poradcovia Kremľa.
"Prvýkrát za posledných 17 rokov spúšťame na vodu takéto plavidlo - toto je v podstate prvá ruská strategická ponorka, ponorka novej generácie," uviedol Ivanov, citovaný tlačovou agentúrou RIA.
"Dosiahli sme veľkú vec - ukázali sme, že náš lodiarsky sektor sa rozvíja a že dokážeme budovať takúto výzbroj," dodal.
Spustenie novej ponorky je súčasťou plánu schváleného prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého cieľom je modernizovať jadro ruských podmorských jadrových útočných síl, uvádzajú vojenskí analytici.
Konštrukcia Jurija Dolgorukého trvala 12 rokov kvôli problémom s financovaním v chaotických 90. rokoch minulého storočia, keď postsovietske námorné sily a lodiarsky priemysel zaznamenal výrazný odliv mozgov.
Putin zvýšil finančnú podporu ponorkovej flotily, ktorá v uplynulých rokoch zaznamenala sériu smrteľných nehôd. Jednou z nich bolo potopenie jadrovej ponorky Kursk v Barentsovom mori v auguste 2000, pri ktorom zahynulo všetkých 118 námorníkov na palube.
Nové supertiché plavidlo bude vybavené balistickými strelami Bulava-M s dostrelom 8000 kilometrov, ktoré však pri niekoľkých nedávnych skúškach zlyhali.
Ponorka Jurij Dolgorukij, pomenovaná po veľkom kyjevskom kniežati z 12. storočia, môže dosiahnuť hĺbku 450 metrov a viezť 107-člennú posádku. Do plnej prevádzky v severnej flotile ju uvedú v roku 2008.
Rusko má po USA druhú najväčšiu flotilu jadrových ponoriek na svete.