WASHINGTON 14. apríla (SITA/AFP) - Americká vláda rozhodla, že piatich Iráncov, ktorých v januári zadržali v Iraku neprepustí, a to ani napriek protestom z Teheránu. V sobotu o tom informovali americké médiá. Denník Washington Post v sobotu napísal, že zahraničnopolitický tím prezidenta Georgea W. Busha zvolil na štvrtkovom stretnutí alternatívu zadržaných Iráncov neprepustiť a odmietol odporúčanie ministerstva zahraničia, aby Iráncov prepustili. Ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová na stretnutí podľa Postu najskôr odporučila, aby Iráncov prepustili, pretože už nie sú "potrební". Avšak po prehodnotení možností Riceová súhlasila s ďalším zadržiavaním Iráncov, o ktorých USA tvrdia, že sú agentmi iránskych Revolučných gárd. Denník o tom informoval s odvolaním sa na nemenovaných vládnych predstaviteľov.
Hovorca ministerstva zahraničia odmietol tvrdenia denníka komentovať. Irán trvá na tom, že Iránci sú diplomati, ktorí pracovali pre konzulát a viackrát požadoval ich prepustenie. Podľa Postu najsilnejší argument za ponechanie Iráncov v rukách USA vyslovil úrad viceprezidenta Dicka Cheneyho. Ten to zdôvodnil tvrdením, že zajatie Iráncov vysiela Teheránu signál o tom, že jeho akcie sú monitorované a iránski agenti čelia potenciálnemu zaisteniu. Washington zároveň nechcel ich prepustením prispieť k dohadom, že k dohode došlo s cieľom prepustiť pätnástich britských námorníkov, ktorých minulý mesiac zatkli Revolučné gardy. Teherán Britov po dvoch týždňoch prepustil.
USA, ktoré Irán obviňujú z financovania a vyzbrojovania šiitskych milícií v Iraku, zatkli v irackom meste Irbíl 11. januára piatich Iráncov, ktorých obvinili zo špionáže pre Teherán, z ozbrojovania milícií a vyvolávania útokov proti USA v Iraku. Americké ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že Iránci nepôsobili v Iraku ako diplomati a iránska styčná kancelária, v ktorej došlo k zatýkaniu, nemala diplomatický štatút.