PORT HARCOURT 14. apríla (SITA/AP) - Nigérijci si v sobotu volili poslancov a guvernérov jednotlivých štátov. Voľby, ktoré mali pomôcť demokratickej vláde, však poznačili mnohé viditeľné nezrovnalosti, a okrem iného prišlo počas násilností o život viac ako tucet ľudí. Voľby poslancov a guvernérov boli pritom hlavným testom nigérijského volebného systému pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 21. apríla. Nigéria je krajina známa všadeprítomnou korupciou. Prezident Olusegun Obasanjo v sobotu násilnosti a volebné ťažkosti síce potvrdil, ale štátnej televízii povedal: "V noci sa odohrali malé násilnosti, napríklad v Port Harcourte. Ale inak je situácia v krajine uspokojivá."
Na väčšine územia, ktoré obýva 140 miliónov ľudí, prebiehali voľby pokojne, hoci mnohí voliči čakali hodiny na otvorenie volebných miestností. Problematický bol najmä juh krajiny pri delte rieky Niger, ktorý je charakteristický ozbrojenými násilnosťami, zločinnosťou a rozšírenou chudobou. Tu si mnohí voliči nemohli uplatniť svoje volebné právo. Príslušníci volebných komisií tu vraj sami nahádzali hlasy do volebných urien, ktoré boli preplnené aj napriek mizernej volebnej účasti. Profesor Ben Naanen sa dostavil do volebnej miestnosti, ale nemohol hlasovať, pretože nezostali volebné lístky. Aj on, rovnako ako ostatní občania, vinia skorumpovanú politickú elitu z manipulácie volieb a rozkrádania štátnej pokladnice. "Ukradli mi peniaze, ukradli mi hlas, ukradli mi všetko, čo mi patrilo," povedal profesor.
V niektorých ďalších častiach štátu sa pred volebnými miestnosťami zhromažďovali nahnevaní voliči, pretože tie zostali po celý deň zatvorené. Južný, na ropu bohatý región, zažil rok plný násilností, pre ktoré sa znížila ťažba ropy a jej ceny sa na celom svete zvýšili. V sobotu tu v hlavnom meste Port Harcourt ozbrojenci prepadli policajnú stanicu, pričom zabili sedem policajtov a úplne zničili budovu stanice. Počas noci prišli v inom kúte regiónu o život traja politickí predstavitelia. Podľa novinára Larryho Hayforda, ktorý sa nachádzal na mieste nepokojov, prišli počas zrážok medzi stúpencami súperiacich politických celkov o život ďalší štyria ľudia.
Predseda volebnej komisie Maurice Iwu vo vyjadrení pre štátnu televíziu povedal, že dostal správy o "niekoľkých problémoch tu a tam," ale inak označil voľby za dobré. V Nigérii, ktorá získala nezávislosť od Británie v roku 1960, si volení lídri nikdy neodovzdávali navzájom moc. Nigéria je federácia, v ktorej majú lídri 36 štátov veľké právomoci a kontrolujú rozpočet.