SOUL 14. apríla (SITA/AP) - Severná Kórea v sobotu nedodržala termín, dokedy sa na základe šesťstrannej februárovej dohody z Pekingu o zastavení severokórejského jadrového programu zaviazala uzavrieť jadrový reaktor v Jongbjone a umožniť vstup jadrovým inšpektorom OSN. Hoci to proces vyjednávania s Pchjongjangom nezastaví, je prejavom nedôvery medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou.
V dôsledku nedodržania dohody o uzavretí jadrového reaktora v Jongbjone, Severná Kórea nedostane sľúbenú pomoc v podobe 50 tisíc ton ťažkého palivového oleja z celkového množstva milión ton, ktoré mal Pchjongjang dostať až po úplnom zastavení jadrového programu.
Keďže ani Spojené štáty nedodržali záväzok uvoľniť severokórejské zmrazené účty v banke v Macau do 30 dní od podpisu dohody a uskutočnili tak pre technické problémy len tento týždeň, neočakáva sa zvyšovanie tlaku na Pchjongjang zo strany účastníkov dohody. Hlavný americký vyjednávač Christopher Hill vyjadril v Pekingu frustráciu nad nedodržaním termínu, no zdržal sa priamej kritiky Pchjongjangu.
Dohoda však nie je pre Severnú Kóreu len otázka peňazí, ale aj možnosť normalizácie vzťahov so Spojenými štátmi, s ktorými sú formálne vo vojnovom stave od Kórejskej vojny v rokoch 1950-1953 a v súčasnosti Washington označuje Pchjongjang za súčasť osi zla spolu s Iránom a Irakom z obdobia vládnutia Saddáma Husajna. Uzavretie reaktoru by bol preto krok k formálnemu ukončeniu vojnového stavu so Spojenými štátmi.
Zatvorenie jadrového reaktoru v Jongbjone je pritom len prvým krokom k úplnému zastaveniu severokórejského jadrového programu. Najväčším problémom bude presvedčiť Pchjongjang, aby uzavrel a rozmontoval všetky zariadenia vybudované na výrobu materiálu, ktorý je používaný pri výrobe atómovej bomby. Tento proces, ktorý môže trvať roky, nebol časovo ohraničený.