Ankara 14. apríla (TASR) - Viac ako 150.000 stúpencov sekularizmu dnes v tureckej Ankare protestovalo proti možnej kandidatúre premiéra Recepa Tayyipa Erdogana na funkciu prezidenta.
Sekularisti v Turecku, kde majú 99-percentnú väčšinu moslimovia, sa obávajú, že ak Erdogan, prípadne iný jemu blízky politik, zvíťazí v prezidentských voľbách plánovaných na budúci mesiac, vláda bude môcť bez problémov uplatňovať islamistickú agendu.
Napriek vysokému počtu protestujúcich turecký sekulárny establishment - vrátane armády - nemá žiadnu reálnu moc zabrániť Erdoganovej kandidatúre ani jeho víťazstvu. Vzhľadom na skutočnosť, že Erdoganova strana má v parlamente jasnú väčšinu, jej kandidát sa takmer určite stane budúcou hlavou štátu.
Erdogan, najpopulárnejší politik v krajine, ktorý stojí za rýchlym ekonomickým rastom a odštartovaním rokovaní o vstupe do EÚ, však odmieta tvrdenia o jeho údajnej islamistickej agende.
Pred obratom k islamizmu vo štvrtok varoval šéf tureckých ozbrojených síl, generál Jasar Bujukanit. Ten uviedol, že budúci prezident krajiny sa musí pridržiavať svetských hodnôt.
Finančné trhy sú citlivé na politické vyhlásenia zo strany armády, ktorá v ostatných niekoľkých desaťročiach zosadila štyri vlády. Naposledy sa tak stalo v roku 1997, keď dosiahla zosadenie premiéra, ktorého považovala za príliš islamistického.
Prezident Ahmet Necdet Sezer v piatok varoval, že turecký sekulárny vládny systém čelí najvážnejšiemu ohrozeniu od založenia republiky v roku 1923.
Podľa hlavy štátu sa tiež v súčasnosti vedie kampaň s cieľom podkopať vplyv tureckých ozbrojených síl. Tie sa považujú za najvyššieho ochrancu sekulárneho poriadku, založeného Mustafom Kemalom Atatürkom.
Nesúhlas s prezidentovým vyhlásením vyjadril minister zahraničných vecí Abdullah Gül.
"Nesúhlasím (s tými slovami)... naopak, Turecku dôverujú nielen samotní Turci, ale aj cudzinci," povedal Gül v piatok na tlačovej konferencii na ankarskom letisku a poukázal na silnejúcu ekonomiku krajiny a politické reformy.
Na dnešnú protestnú akciu v Ankare cestovali v noci nadnes desaťtisíce ľudí z rôznych častí krajiny. Demonštrácia sa konala neďaleko Atatürkovho mauzólea.
Mnohí obyvatelia hlavného mesta podporili demonštrantov vyvesením vlajok na svojich balkónoch alebo oknách. "Turecko je svetské a zostane svetským," zvolávali protestujúci, z ktorých mnohí sa zahalili do tureckej zástavy a niesli podobizne Atatürka.