Moskva 14. apríla (TASR) - Najmenej 250 ľudí, vrátane šachového veľmajstra a v súčasnosti opozičného lídra Garriho Kasparova, zatkla ruská polícia počas dnešnej nepovolenej protikremeľskej protestnej akcie v uliciach Moskvy.
Na demonštrácii zorganizovanej odporcami vlády prezidenta Vladimira Putina sa zišlo niekoľko tisíc ľudí. Poriadková polícia obuškami zasiahla proti pokojným stúpencom opozičnej koalície Iné Rusko a podľa jedného z očitých svedkov ich "brutálne bila". Ťažké zranenia hlavy policajti spôsobili aj japonskému novinárovi.
Demonštranti skandovali heslá "Preč s policajným štátom" a "Chceme iné Rusko".
Moskovské úrady povolili aktivistom Iného Ruska zhromaždenie na Turgenevovom námestí, zamietli im však požadovaný vstup na centrálnejšie položené a známejšie Puškinovo námestie. Opozičná koalícia však zákaz nerešpektovala.
Podľa Kasparova, ktorého odviedli na súd a obvinili zo zvolávania protivládnych hesiel, je jeho zatknutie jasnou demonštráciou silnejúcej autoritatívnosti súčasnej vládnej moci.
"Tento režim vyšiel s farbou von a ukázal svoju pravú tvár. Dnešok je dôležitou demonštráciou degenerácie Putinovho režimu. Som presvedčený, že to bolo veľké víťazstvo opozície, pretože ľudia sa prebili a pochod sa uskutočnil," povedal Kasparov, ktorému umožnili opustiť súdnu sieň počas prestávky v súdnom konaní po jeho zadržaní.
Opozičný líder opísal svoje zatknutie prostredníctvom mobilného telefónu v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy.
"Šli sme iba po chodníku a neurobili sme nič, čím by sme porušili zákon," povedal. Podľa policajného hovorcu Kasparova zadržali na základe "otvorene provokatívneho správania".
Kasparov, ktorý je v súčasnosti jedným z najprominentnejších kritikov politiky prezidenta Vladimira Putina, avizuje zintenzívnenie protestných akcií v čase, keď sa krajina blíži k prezidentským a parlamentným voľbám.
Súčasné Rusko označuje Kasparov za policajný štát. Je lídrom organizácie Zjednotený občiansky front a kľúčovou postavou širokej opozičnej koalície Iné Rusko.
Michail Kasianov - Putinov prvý premiér, ktorý neskôr prešiel k opozícii, vystúpil pred demonštrantami na Turgenevovom námestí a vyzval na spravodlivé parlamentné a prezidentské voľby.
"Každý by si mal položiť otázku: čo sa to deje s našimi úradmi - sú ešte stále pri zdravom rozume alebo zošaleli?" uviedol pred davom skandujúcim "hanba vláde".
Kasianova najprv polícia zatkla spolu s desiatkami ďalších aktivistov, krátko po tom ho však prepustili.
"Úrady sa boja svojich vlastných občanov a nechcú, aby občania ovplyvňovali to, čo sa v krajine deje," povedal.
Očití svedkovia označili zásah polície proti demonštrantom za brutálny. Ako pre Echo Moskvy povedal poslanec Vladimir Ryškov, policajti neušetrili ani dôchodcov.
Podľa policajného hovorcu Viktora Biriukova bol však zákrok potrebný a náležitý okolnostiam a zatknutí boli len "najagresívnejší" demonštranti. Moskovský starosta Jurij Lužkov, ktorý sledoval protestnú akciu, uviedol, že jej zákaz nebol politicky motivovaný, úrady mali podľa neho iba obavy z narušenia verejného poriadku.
Ako pred novinármi konštatoval bývalý ekonomický poradca Kremľa Andrej Illarionov, ktorý prišiel podporiť demonštrantov, veľká početnosť polície je dôkazom "paranoje" súčasnej vládnej moci. "Pre takéto správanie neexistuje žiadne racionálne vysvetlenie," povedal.
Iné Rusko zvolalo na nedeľu takisto početný pochod v Petrohrade. Tak ako v Moskve, aj tam úrady akciu zakázali.
Tri predchádzajúce akcie v Moskve, Petrohrade a Nižnom Novgorode - všetky nazvané Pochod disidentov - polícia tvrdo prerušila alebo prísne strážila.
Víkendové pochody môžu byť kľúčovou skúškou odhodlanosti ruskej opozície pred decembrovými parlamentnými a budúcoročnými prezidentskými voľbami, ale aj testom polície, k akej tvrdosti siahne pri zabraňovaní takýchto akcií.