VARŠAVA 12. apríla (SITA/AP) - Nový poľský zákon, podľa ktorého musia novinári absolvovať previerku ohľadom možnej spolupráce s tajnou políciou v období komunizmu, môže mať tvrdý dopad na nezávislosť médií v Poľsku. Vyhlásila vo štvrtok medzinárodná organizácia monitorujúca médiá so sídlom v Rakúsku.
Podľa nového lustračného zákona, ktorý vstúpil do platnosti 15. marca, sa okolo 700 000 ľudí vo verejných funkciách musí podriadiť previerke ich komunistickej minulosti. Do kategórie verejných činiteľov, na ktorých sa zákon vzťahuje, patria aj univerzitní profesori, učitelia a novinári.
Inštitút pre medzinárodnú tlač (IPI) vo svojom štvrtkovom vyhlásení upozornil, že spomínaný zákon môže mať negatívne dôsledky pre poľské médiá, a obrátil sa preto na vládu vo Varšave so žiadosťou o prehodnotenie spornej legislatívy. Podľa Johanna P. Fritza, riaditeľa IPI vo Viedni, je nový zákon "extrémne rozvracajúci a riskuje vyvolanie nových rozkolov v poľskej spoločnosti".
Kontroverzný zákon je súčasťou snáh bratov Lecha a Jaroslawa Kaczynských, prezidenta a premiéra Poľska, očistiť verejný život od bývalých kolaborantov s komunistickými tajnými službami. Počas prechodu k demokracii, ktorý sa začal kolapsom komunizmu v roku 1989, sa poľská spoločnosť nevyrovnala s udavačmi a agentmi totalitnej vlády.
Podľa Fritza však nový zákon vytvoril mocný nástroj pre súčasnú vládu, pomocou ktorého môže rozhodovať, kto smie vykonávať novinársku činnosť. Zákonom si totiž vláda privlastňuje právo vydavateľov a vysielacích spoločností rozhodovať vo veci individuálneho zamestnávania. Fritz upozornil, že vláda sa tak stala de facto zamestnávateľom a jej rozhodnutia môžu ovplyvniť obsah poľskej žurnalistiky, pretože vylúčenie novinárov so špecifickými názormi zabráni verejnosti prístup k iným postojom a názorom.
Nový zákon nahradil staršiu legislatívu z roku 1997, ktorá vyžadovala previerku volených verejných činiteľov, ktorí v Poľsku predstavovali skupinu asi 28 000 ľudí.