OSLO 12. apríla (SITA/AFP) - Nórsko, jediná západná krajina normalizujúca vzťahy s novou palestínskou vládou, je pripravená obnoviť priamu finančnú pomoc Palestínskej samospráve. Informoval o tom vo štvrtok nórsky minister zahraničných vecí Jonas Gahr Störe. Finančné prostriedky poputujú na účty samosprávy po doladení technických detailov. "Keď sa palestínsky minister vyjadrí, že je pripravený, obnovíme priamu rozpočtovú pomoc Palestínskej samospráve," uviedol Störe po rokovaniach s palestínskym ministrom financií Salámom Fajjádom.
Nový palestínsky minister financií sa v stredu v Bruseli stretol s predstaviteľmi Európskej únie a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zachránilo palestínske územia pred akútnou finančnou krízou. Fajjádovi sa však nepodarilo presvedčiť komisárku EÚ pre vonkajšie vzťahy Benitu Ferrerovú-Waldnerovú, aby súhlasila s formálnymi rokovaniami s novou palestínskou vládou alebo s obnovením priamej finančnej pomoci. Fajjád, ktorý je všeobecne rešpektovaný v európskych kruhoch, pricestoval v stredu do Bruselu s varovaním, že on ako minister má k dispozícii iba štvrtinu financií potrebných na rok 2007, pričom nová vláda potrebuje na tento rok miliardu eur, aby sa "postavila na vlastné nohy".
Európska únia bola najväčším finančným darcom Palestínskej samosprávy, kým v marci 2006 nezostavilo palestínsku vládu hnutie Hamás, ktoré figuruje na zozname teroristických organizácií únie aj Spojených štátov. Takzvané blízkovýchodné kvarteto (OSN, EÚ, USA a Rusk), ktoré pred rokom zastavilo Palestíne priamu finančnú pomoc, sa zatiaľ vyjadruje zdržanlivo k novej palestínskej vláde zostavenej zo zástupcov Hamásu a umierneného Fatahu prezidenta Mahmúda Abbása. 27-členný európsky blok presmeroval priamu pomoc, ktorá v roku 2006 predstavovala 700 miliónov eur, prostredníctvom špeciálneho dočasného mechanizmu určeného pre najchudobnejších, a to vyvarovaním sa kontaktov s Hamásom.
Eurokomisárka sa vyjadrila, že dočasný medzinárodný mechanizmus (TIM) poskytovania pomoci bude pokračovať a ponúkla Fajjádovi technickú podporu pre jeho ministerstvo. Ferrerová-Waldnerová však opäť zopakovala požiadavky medzinárodného spoločenstva, ako je uznanie Izraelu, zrieknutie sa násilia a uznanie predošlých dohôd, ktorých splnenie je nevyhnutné na obnovenie priamej pomoci.