RÍM 11. apríla (SITA/AKI) - Talianski a zahraniční zamestnanci talianskej charitatívnej organizácie Emergency odišli v stredu z Afganistanu na protest proti zatknutiu Rahmatulláha Hanefího, ktorý sprostredkoval prepustenie talianskeho novinára zadržiavaného Talibanom. Hanefího, ktorý pre Emergency pracoval, afganské úrady obvinili zo spolupráce s fundamentalistickým hnutím a z podporovania terorizmu. Ako informovala talianska rozhlasová stanica Giornale Radio Rai, 30 Talianov a osem zahraničných pracovníkov, ktorí pracovali v troch nemocniciach Emergency vrátane jednej v nepokojnej južnej provincii Helmand, odleteli v stredu ráno do Dubaja. Po rokovaniach s vedením organizácie sa do štvrtka rozhodnú, či ostanú pracovať v Afganistane. Všetky tri nemocnice sú naďalej v prevádzke.
Zakladateľ Emergency chirurg Gino Strada nedávno talianske a afganské úrady varoval, že jeho organizácia odíde z krajiny, pretože od zatknutia Hanefího v polovici marca sa nachádza v ťažkej situácii, keďže Hanefí bol riaditeľom nemocnice Emergency v meste Laškar Gáh v provincii Helmand. "Ostaneme v Afganistane, iba ak Rahmatulláha Hanefího prepustia a nám bude zaručená bezpečnosť," uviedol Strada.
Rahmatulláh bol kľúčovým sprostredkovateľom pri rokovaniach, ktoré 19. marca viedli k prepusteniu novinára denníka La Repubblica Daniela Mastrogiacoma, ktorého 15 dní zadržiaval Taliban. Mastrogiacoma prepustili výmenou za piatich talibanských veliteľov, avšak novinárovho šoféra a tlmočníka - miestneho reportéra Adžmála Naškbandího, povstalci Talibanu zabili. Strada ostro kritizoval talianske úrady za ich neschopnosť presvedčiť Kábul, aby prepustil Hanefího. Strada tiež obvinil taliansku vládu, že zaplatila dva milióny USD za prepustenie fotografa Gabriela Torsella, ktorého povstalci zajali v Helmande v októbri minulého roka.
Taliansky minister zahraničných vecí Massimo D'Alema má vo štvrtok predstúpiť pred poslancov dolnej komory talianskeho parlamentu v súvislosti s obvineniami, že vláda uzavretím dohody umožnila prepustenie afganských teroristov a že zaplatila výkupné za talianskeho rukojemníka zadržiavaného v nepokojnej krajine. Spojené štáty, Veľká Británia a Holandsko kritizovali spôsob riešenia situácie, keď talianskeho novinára oslobodili výmenou za prepustenie 5 talibancov. Krajiny vyjadrili obavu, že afganské aj medzinárodné jednotky môžu byť teraz terčom častejších únosov. Taliansko má v Afganistane 1900 vojakov.