Iné tlačoviny informujú o pohybe jednotiek a manévroch pozdĺž turecko-irackej štátnej hranice, respektíve o odmínovávaní prihraničia, ktoré by malo poslúžiť nerušenému napredovaniu ozbrojených síl krajiny polmesiaca.
V uplynulých dňoch došlo k eskalácii napätia medzi Tureckom a politikmi kurdskej národnosti zo severného Iraku.
Turecko požaduje od Bagdadu, aby zakročil proti táborom ilegálnej Kurskej strany pracujúcich (PKK), pretože kurdskí povstalci v ostatnom čase zintenzívnili svoje násilné akcie na jeho území.
K upokojeniu emócií neprispeli ani víkendové výroky prezidenta kurdskej autonómnej oblasti na severe Iraku Masúda Barzáního, ktorý pre televíznu stanicu al-Arabíja uviedol, že ak Turecko zasiahne v prospech turkménskej menšiny, pokiaľ ide o štatút Kirkúku, potom on zasiahne v mene početnej kurdskej menšiny v juhovýchodnom Turecku.
Nemal by hovoriť o veciach, ktoré sú preňho príliš silné, inak ho rozdrvia vlastné slová, reagoval v Ankare na tieto výroky turecký premiér Recep Tayyip Erdogan varujúc súčasne irackých Kurdov pred nepriateľskými aktmi voči jeho krajine, za ktoré by zaplatili "veľmi vysokú cenu".
Turecko má právo prenasledovať kurdských separatistov na území Iraku, pokiaľ vláda v Bagdade nie je ochotná proti nim zasiahnuť, vyhlásil v stredu turecký minister zahraničných vecí Abdulláh Gül. Boje s kurdskými gerilami, ktoré podľa Turecka stále častejšie útočia zo severu Iraku, si v posledných dňoch vyžiadali 20 životov. Ankara kritizuje irackú vládu a Spojené štáty, že napriek opakovaným výzvam odmietajú zasiahnuť proti povstaleckým základniam. "Ak Turecko ohrozujú, jeho susedia musia urobiť všetko potrebné, aby tomu zabránili. Ak nie sú schopní tak urobiť, medzinárodné právo umožňuje intervenciu," povedal Gül.
Ozbrojencov z Kurdskej strany pracujúcich (PKK) považujú Spojené štáty aj Európska únia za teroristov. Turecko tvrdí, že má právo proti teroristom bojovať, nech sú kdekoľvek. Washington varoval Ankaru pred jednostrannými akciami na severe Iraku, ktoré by podľa neho iba ešte viac destabilizovali situáciu.
Iracký premiér Núrí al-Malíkí ešte pred odletom na návštevu Kórejskej republiky v Bagdade vyhlásil, že o zahraničnej politike Iraku rozhoduje iba vláda v jeho hlavnom meste. Ubezpečil, že jeho krajina nemieni zasahovať do vnútorných záležitostí susedných štátov a vyjadril očakávanie, že podobne sa zachovajú susedia Iraku.
aktualizované 17:09
Autor: zh