Štrasburg 10. apríla (TASR) - Britka, ktorej liečba rakoviny vaječníkov spôsobila neplodnosť, nemá právo použiť zmrazené embryá na vynosenie dieťaťa bez povolenia muža, ktorý poskytol spermie. Rozhodol o tom dnes Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.
Veľká komora, porota pozostávajúca zo 17 európskych sudcov, potvrdila predchádzajúce nariadenie nižšej inštancie, vychádzajúce z britského zákona, ktorý vyžaduje súhlas oboch rodičov pre každú fázu umelého oplodnenia, ale aj súhlas pre uskladnenie a implantáciu oplodnených vajíčok.
Natalie Evansová (35) podala na súde sťažnosť, že britský zákon porušuje jej práva vychádzajúce z Európskeho dohovoru o ľudských právach. Vyhlásila, že jej právo na súkromný a rodinný život a právo embrya na život boli porušené rozhodnutím jej bývalého snúbenca Howarda Johnstona, ktorý stiahol svoje povolenie na použitie spermií. Takisto uviedla, že jeho snaha zabrániť jej v tom, aby mala dieťa, bola diskrimináciou.
Súd však vyhlásil, že dohovor nebol nijako porušený, a potvrdil skorší rozsudok, podľa ktorého závisí od zákonov štátu, ako definuje, kedy sa začína právo na život. Podľa britského zákona embryo nemá nezávislé, samostatné práva ani záujmy.
Súd vyjadril "hlboký súcit" s Evansovou, ale vyhlásil, že jej túžba stať sa rodičom by nemala mať väčšiu váhu ako právo jej bývalého partnera nemať s ňou geneticky príbuzné dieťa.
Evansová ostala neplodná po liečbe rakoviny, ale v roku 2001 pred odstránením vaječníkov bolo šesť jej vajíčok v skúmavke oplodnených Johnstonovými spermiami.
Dvojica sa potom rozišla a Johnston zrušil svoj súhlas s použitím embryí.