VIEDEŇ 5. apríla (SITA, Reuters) - Prevádzkovateľ viedenského letiska Flughafen Wien oznámil, že sa chce zúčastniť tendra na kúpu tureckého letiska Antalya v hodnote približne 2 mld. eur. Turecko ponúka na predaj podiel letiska a licenciu na prevádzkovanie troch terminálov vo svojej hlavnej turistickej oblasti, pričom očakáva doručenie ponúk do 12. apríla. Hovorca Flughafen Wien Rudolf Dusek uviedol, že vedenie letiska o tendri rokuje, avšak zatiaľ o investícii nerozhodlo. Rakúska spoločnosť hľadá investičné príležitosti v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách Európy, kde značným tempom rastie letecká doprava, a to prevažne vďaka nízkonákladovým aerolíniám, akými sú napríklad írsky Ryanair či britský Easyjet.
Rakúsky denník Die Presse uviedol, že licencia môže stáť až 2 mld. eur, tento údaj Dusek odmietol komentovať. Letisko v Antalyi prepravilo minulý rok okolo 15 mil. pasažierov, z ktorých väčšinu tvorili zahraniční turisti. Denník taktiež uviedol, že Flughafen Wien plánuje spoluprácu aj s tureckou spoločnosťou Celebi, ktorá sa zaoberá obsluhou a parkovaním lietadiel na letisku, zatiaľ čo Dusek povedal, že k žiadnemu rozhodnutiu ešte neprišlo. Prevádzkovateľ frankfurtského letiska Fraport, ktorý na jednom termináli v Antalyi už pôsobí, ako aj turecké konzorcium TAV uviedli, že sa tendra zúčastnia.
Viedenské letisko spolu s rakúskou Raiffeisen Zentralbank a private equity skupinou Penta získalo 66-percentný balík akcií v košickom letisku. Prevod akcií sa oficiálne uskutočnil koncom októbra minulého roka, pričom kúpna cena predstavovala 23,7 mil. eur a základné imanie sa zvýšilo o 9,7 mil. eur. Konzorcium chce do roku 2011 preinvestovať na dlhodobý rozvoj košického letiska 10,7 mil. eur.