Iránsky veľvyslanec v Londýne vyzval Britániu, aby urobila gesto dobrej vôle voči Teheránu v reakcii na prepustenie 15 britských námorníkov a vojakov.
Pätnásť členov námornej posádky, ktorých zadržiaval Teherán 13 dní, začalo dnes v Británii dvojtýždňovú dovolenku so svojimi rodinami.
Veľvyslanec Rasúl Movahedian vyhlásil pre britský denník Financial Times , že Irán "prejavil dobrú vôľu", keď Britov prepustil.
"Teraz je na rade britská vláda, aby postupovala pozitívne," vyhlásil ambasádor.
Podľa denníka Movahedian urobil toto vyhlásenie ešte pred tým, ako niekoľko prepustených vojakov na piatkovej tlačovej konferencii vyslovilo obvinenia, že v zajatí museli mať páskou zakryté oči, boli zviazaní, držali ich na samotke a vystavovali psychickému nátlaku.
"Sme šťastní spolu s britským ľudom a veríme, že je pravý čas aby britská vláda potvrdila svoju ochotu nadviazať rozumnú komunikáciu s Iránom," uviedol veľvyslanec.
Podľa neho "prioritou Iránu" je to, aby Západ uznal jeho právo na program zameraný na atómovú energiu.
USA a jeho spojenci vrátane Británie sa obávajú, že Irán vyvíja jadrové zbrane pod rúškom nukleárneho programu pre civilné účely. Irán obvinenia odmieta a trvá na tom, že jeho program je zameraný čisto na mierové využitie jadrovej energie.
Movahedian vyhlásil, že prepustenie britskej posádky nesúviselo s osudom piatich Iráncov zadržiavaných americkými silami v Iraku. Ambasádor však naznačil, že pomoc Britov v tejto záležitosti by Irán ocenil. "Ak chcú byť nápomocní a využiť svoj vplyv, privítame to. Privítame akékoľvek kroky, ktoré by rozptýlili napätie v regióne," dodal.
Aj britský premiér Tony Blair vylúčil, že by sa za prepustením vojakov skrývala nejaká zákulisná dohoda. Movahedían povedal: "Veríme, že teraz je ten správny čas pre britskú vládu, aby potvrdila svoju ochotu vybudovať rozumnú komunikáciu s Iránom." Iránsky diplomat zároveň povedal, že by uvítal, keby stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN uznali právo Iránu obohacovať urán na mierové účely.
Autor: zh