Bagdad 5. apríla (TASR) - Iracký premiér Núrí al-Malíkí si dnes uctil irackých novinárov, zabitých pri pokrývaní štvorročného konfliktu v krajine, a obhajoval reštrikcie, ktoré uvalila jeho vláda na niektoré médiá.
Od začiatku vojny v Iraku (r.2003) bolo zabitých 76 irackých novinárov a ďalších 12 uniesli od roku 2004, uvádza sa v štatistike newyorského Výboru na ochranu novinárov (CPJ).
"Národné médiá, ktoré sú oddané slúžiť pravde, sa stali vedúcim činiteľom na čele boja proti teroristom, ktorí útočia na novinárov verných svojmu národu a vlasti," uvádza Malíkí vo vyhlásení.
Na pamätnom podujatí na počesť zavraždených irackých novinárov iracká vláda venovala pozostalým rodinám 50 miliónov dinárov a Medzinárodný menový fond prispel sumou 25.000 eur.
Malíkí sa postavil na obranu vládneho zásahu voči médiám, ktoré podľa neho "nedodržiavali etické pravidlá".
Jeho vláda pred dvoma rokmi zastavila činnosť celoarabskej satelitnej televízie al-Džazíra a obvinila ju, že svojimi reportážami "napomáha šíreniu smrti a deštrukcie".
V januári vláda Iraku nariadila zatvorenie obľúbeného irackého kanálu Šarkíja vysielajúceho z Dubaja a v novembri bolo nakrátko zastavené vysielanie dvoch lokálnych kanálov. V septembri 2006 iracká vláda na mesiac zatvorila bagdadskú pobočku hlavného konkurenta al-Džazíry, televíznej stanice al-Arabíja.
Malíkí zdôraznil, že vláda obmedzí činnosť týchto médií s cieľom "chrániť územie a hájiť záujmy irackého ľudu", pretože tieto médiá "používali neobjektívnu a provokatívnu rétoriku, ktorá vyvoláva nenávisť a hrôzu", alebo ktorá svojou činnosťou podnecovala násilie alebo sektárstvo, vysvetlil iracký premiér.
"Preto na tieto opatrenia nemožno nazerať ako na potláčanie slobody médií," dodal Malíkí. "Ak by mala akákoľvek iná krajina na svete trpieť to, čo trpí dnes Irak v dôsledku teroristických operácií, tiež by prijala tvrdé opatrenia proti médiám."
Agentúra TASR vydala opravu správy v ktorej korigovala slovo "vojakov" na slovo "novinárov" v druhom odstavci. Správa bola opravená 17:55.