Prepustení príslušníci britských námorných síl vo štvrtok ráno odleteli z teheránskeho medzinárodného letiska lietadlom spoločnosti British Airways. Lietadlo vzlietlo z letiska Mehrabad okolo 8:30 miestneho času (7:00 SEČ) s tridsaťminútovým meškaním. Tlačová agentúra IRNA informovala, že pred odchodom iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád daroval námorníkom malé darčeky. Všetkých pätnásť Britov vrátane jednej ženy priviezli na letisko dva minibusy sprevádzané vozidlami elitných Revolučných gárd, ktoré si to nasmerovali priamo do prezidentskej VIP sekcie letiska.
Iránska televízia v popoludňajších správach odvysielala nový príspevok s prepustenými vojakmi. Jeden z vojakov Felix Carman označil ich pocity pred odchodom do vlasti za zmes šťastia a nervozity. Jediná žena medzi zajatcami Faye Turneyová povedala: "Je to úľava, že idem domov a uvidím svoju dcéru a rodinu. V situácii, v ktorej sme sa nachádzali, to bol príjemný pobyt. Samozrejme, že sme neboli turisti. Zaobchádzali s nami fantasticky a voči Iránu nemáme žiadne zlé pocity," dodala Turneyová.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád počas svojho stredajšieho prejavu neočakávane oznámil, že jeho vláda prepustí 15 britských námorníkov, ktorých zadržali 23. marca v oblasti Perzského zálivu. Po 13 dňoch tak ukončil ostrý spor medzi Londýnom a Teheránom, ktorý s napätím sledoval celý svet. Po prejave sa Ahmadínedžád pred prezidentským palácom stretol s vďačnými námorníkmi a podal im ruku.
Zatiaľ čo Ahmadínedžád svojím teatrálnym štýlom svetu oznámil, že zajatých námorníkov prepúšťa, väčšinu zákulisnej diplomacie odviedol šéf iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Alí Laridžání. Bol to práve on, kto v utorok v noci uskutočnil kľúčový telefonický rozhovor s poradcom britského premiéra Tonyho Blaira. Po tomto rozhovore vydal Blairov úrad vyhlásenie, v ktorom po prvý raz od začiatku krízy zaznel nesporne pozitívny tón, v ktorom Londýn vyslovil svoje "áno" rokovaniam a Blair vyjadril vieru, že Irán chce problém rýchlo vyriešiť.
O niekoľko hodín neskôr Ahmadínedžád dramaticky oznámil, že britských vojakov prepúšťa a toto svoje gesto označil za "dar" britskému ľudu. "Pri príležitosti narodenín veľkého proroka (Mohameda)... a príležitosti odchodu Krista oznamujem, že vláda islamskej republiky a iránsky ľud, so všetkou mocou a plným právom postaviť vojakov pred súd, týmto pätnástim odpustil," vyhlásil Ahmadínedžád. "Táto milosť je darom britskému ľudu." Britskému premiérovi zároveň odkázal, aby "vojakov nestíhal za hovorenie pravdy a faktov" a "namiesto šírenia jadrových zbraní uplatňoval spravodlivosť, podporoval mier a etiku a slúžil britskému ľudu". Blairov úrad správy z Teheránu privítal, rovnako ako americký prezident George W. Bush. Obaja lídri predtým zadržaných označili za rukojemníkov a požadovali ich bezpodmienečné vydanie.
Poradca najvyššieho iránskeho duchovného predstaviteľa, ajatolláha Alího Chameneího, dnes povedal, že Irán prepustil 15 britských námorníkov, keď sa Británia ospravedlnila. Uviedla to iránska štátna televízia.
Úrad britského premiéra Tonyho Blaira to vzápätí kategoricky poprel. Blair ešte v stredu povedal, že Británia zvolila "správny prístup", nevyjednávala, ale ani nešlo o konfrontáciu.
Irán zadržal britských námorníkov na rieke Šatt al-Arab (perzsky Arvandrúd), ktorá tvorí iracko-iránsku hranicu, pre údajné narušenie iránskych vôd. Napriek priznaniu viacerých zadržaných v odvysielaných videozáznamoch Londýn obvinenia poprel a vyjadril podozrenie, že priznania boli vynútené. Námorníci podľa neho vykonávali bežnú kontrolu plavidiel pri irackom pobreží. Podľa vyjadrení odborníkov je však rozdelenie vôd desiatky rokov sporné.
Blair sa s uspokojením vyjadril o prepustení
Premiér Veľkej Británie Tony Blair sa dnes s uspokojením vyjadril o prepustení na slobodu 15 britských námorníkov a členov námornej pechoty, ktorých iránske úrady zadržiavali približne dva týždne.
"Londýn sa počas trvania nepríjemnej aféry správal nanajvýš pokojne a zdržanlivo, ale zároveň aj tvrdo a nekompromisne. Neboli sme síce ochotní rokovať, ale na druhej strane sme sa dôsledne vyhýbali konfrontácii, ktorá mohla viesť len k zhoršeniu situácie zadržiavaných osôb," zdôraznil Blair.
Prepustili ich "bez akejkoľvek dohody, bez akéhokoľvek vyjednávania, bez akejkoľvek postrannej dohody akejkoľvek povahy," povedal Blair v čase, keď pätnásti príslušníci britského námorníctva pristávali na londýnskom letisku Heathrow. Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v stredu tvrdil, že Británia Teheránu prostredníctvom listu prisľúbila, že už nikdy nevnikne do jeho teritoriálnych vôd.
V rámci brífingu, konanom pred úradom predsedu vlády, poďakoval Tony Blair spojencom Veľkej Británie v Európe a v Bezpečnostnej rade OSN za podporu, poskytnutú pri riešení diplomatickej krízy s Iránom. S uznaním sa vyslovil aj o cennej spolupráci Sýrie a Kataru.
Britský premiér vyjadril nádej, že aj svoje ostatné spory s Teheránom si Londýn vyrieši formou dialógu a vyhnutia sa akémukoľvek násiliu.
"Zložky" iránskeho režimu podporujú terorizmus, povedal Blair
Hoci Blair povedal, že sa "teší" z návratu námorníkov, príležitosť využil aj na vyslovenie ľútosti, že v Iraku zahynuli štyria britskí vojaci. Blair povedal, že to poukazuje na "odpornú realitu" terorizmu v Iraku a dodal, že "zložky" iránskeho režimu ho podporujú. Hoci britský premiér pripustil, že kríza otvorila "novú a zaujímavú" líniu komunikácie medzi Iránom a Britániou, medzinárodné spoločenstvo musí zostať "absolútne pevné" v presadzovaní svojej vôle voči Iránu, čím jasne narážal na problémy s iránskym jadrovým programom a údajnú podporu terorizmu.
O omilostení a prepustení 15 britských námorníkov nečakane informoval iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád počas svojho stredajšieho prejavu.
Irán považuje prepustenie britských vojakov za "darček britskému národu"
So škodoradosťou dnes iránske denníky komentujú prepustenie 15 britských námorníkov a členov námornej pechoty, ktorých v Iráne zadržiavali od 23. marca. Všetci zajatci sa dnes vrátili do Británie.
Časť iránskej tlače tvrdí, že námorníci boli prepustení len po písomnom sľube Británie, že nenaruší iránske územie. Len niektoré umiernenejšie denníky sa pozastavujú nad spôsobom, akým prezident Mahmúd Ahmadínežád problém riešil.
Iránske denníky vyšli s titulkami "Británia dala garancie, vojakov prepustili," alebo s komentárom, že to bola "facka do tváre" pre krajiny, ktoré si myslia, že môžu narušiť územie Iránu. Británia zdôraznila, že sa Iránu nijako neospravedlňovala.
"Irán odpustil britským narušiteľom," komentuje tlač krok prezidenta s tým, že nijaká krajina "nemôže ukazovať svaly, aby zastrašila Irán".
Proreformná iránska tlač sa však pýta, prečo prepustenie námorníkov trvalo tak dlho a či chce byť Ahmadínežád známy ako "nepredvídateľný prezident". Ten v stredu povedal, že prepustenie je "darčekom britskému národu".
aktualizované 18:07
Autor: zh