Vo štvrtok takto komentovali náhle ukončenie krízy britské médiá. Pätnásti britskí vojaci odleteli vo štvrtok z Teheránu do vlasti po takmer dvoch týždňoch v iránskom zajatí. Teraz majú britský premiér Tony Blair a iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád možnosť odhadnúť, kto vyšiel zo situácie najlepšie a ktoré udalosti prispeli ku konečnému vyriešeniu krízy.
Britské denníky napísali, že zlom priniesol až priamy dialóg medzi iránskym vyjednávačom Alím Laridžáním a poradcom Tonyho Blaira. "Najväčším poučením z tejto aféry je, že sa rýchlo vyriešila, keď sa predstavitelia priamo porozprávali," napísal denník Financial Times. Blair v stredu odmietol tvrdenia, že by za prepustením stáli nejaké výmenné obchody. Médiá vládu podozrievajú, že za rýchlym prepustením stoja zákulisné dohody spojené s Iráncami držanými v Iraku.
Británia v prvých fázach krízy uprednostňovala tichú diplomaciu, ale jej žiadosť na diplomatické riešenie nenašla na iránskej strane tie správne uši. Pohár britskej trpezlivosti pretiekol a 28. marca Londýn zmenil kurz a Blair vyhlásil, že prišiel čas na tvrdšie opatrenia voči Iránu. Teherán odpovedal prvým videom, na ktorom sa Briti priznali z "narušenia" iránskych vôd. V posledných dňoch sa Blair hral striedavo na dobrého a zlého policajta, diplomaciu podopieral hrozbami smerujúcimi do Teheránu o medzinárodnej izolácii krajiny.
Blair môže tvrdiť, že vyhral. Jeho primárny zámer dostať vojakov bezpečne na domácu pôdu sa splnil. Nemusel sa za nič ospravedlňovať a britskú verziu udalostí Irán celkom presvedčivo nevyvrátil. Z propagandistického hľadiska skóroval Ahmadínedžád, ktorý šokujúco oznámil, že vojakov prepúšťa ako "dar" britskému ľudu". Televízne zábery ukazovali usmievajúcich sa vojakov, ktorí ďakovali iránskemu prezidentovi za prepustenie a pohostinnosť.