ANKARA 5. apríla (SITA/AFP) - V reakcii na schválenie kontroverzného zákona o tureckej genocíde Arménov vo francúzskom parlamente Turecko pozastavilo rokovania s francúzskym Gaz de France (GDF) o možnej účasti Francúzov na vybudovaní plynovodu. Informovala o tom vo štvrtok turecká tlačová agentúra Anatolia. Turecké ministerstvo pre energetiku a štátna energetická spoločnosť BOTAS, ktorá je súčasťou konzorcia Nabucco, odmietli správu komentovať. Konzorcium Nabucco plánuje vybudovať 3300 kilometrov dlhé potrubie, ktoré bude privádzať zemný plyn z Blízkeho východu a strednej Ázie do Európskej únie cez územie Turecka a Balkán, pričom trasa obíde Rusko.
Ostatnými partnermi v konzorciu sú rakúska ropná a plynárenská skupina ÖMV, maďarský MOL, bulharský Bulgargaz a rumunský Transgaz. Konzorcium určitý čas rokovalo s GDF v snahe nájsť šiesteho člena v šesťmiliardovom projekte, ktorý sa má zrealizovať do roku 2012. Štyria ostatní partneri schválili účasť GDF, avšak Turecko sa postavilo proti pre zákon prijatý francúzskym parlamentom, ktorý konštatuje, že Osmanská ríša v rokoch 1915-1917 spáchala na arménskom obyvateľstve genocídu, pričom za spochybňovanie tohto tvrdenia umožňuje francúzska legislatíva udeliť až päťročný trest. Kontroverzný zákon musí ešte schváliť francúzsky Senát a prezident. Turecko v čase rokovania o zákone pohrozilo bližšie neurčenými opatreniami v prípade schválenia zákona, ktorý označila za "ťažký úder" pre vzájomné vzťahy. V novembri v reakcii na schválenie zákona turecká armáda prerušila styky v francúzskou armádou.
V čase rozpadu Osmanskej ríše, ktorá je predchodcom dnešného moderného Turecka, bolo podľa arménskych zdrojov zmasakrovaných 1,5 milióna Arménov. Ankara však tvrdí, že 300 tisíc Arménov a prinajmenšom rovnaký počet Turkov zahynulo počas vnútorného konfliktu, ktorý vyvolali Arméni v snahe získať nezávislosť pre východnú Anatóliu za pomoci dlhoročného nepriateľa Turkov Ruska. Francúzsko už v roku 2001 schválilo zákon, ktorý smrť 1,5 milióna Arménov v Osmanskej ríši označil za genocídu.
Európska únia a viaceré európske médiá francúzsky návrh zákona kritizovali, pretože nie je v súlade s princípom slobody vyjadrovania a nenapomáha dialógu s Tureckom, ktoré sa usiluje o členstvo v EÚ. Arménska otázka patrí v Turecku medzi najcitlivejšie.