Politická kríza na Ukrajine sa prehlbuje, keďže prezident Viktor Juščenko aj vo štvrtok neoblomne trvá na svojom pondelkovom rozhodnutí rozpustiť parlament a vypísať predčasné voľby. Poslanci ho opäť obvinili z destabilizácie krajiny. Prozápadný prezident na mimoriadnom zasadaní bezpečnostnej rady krajiny povedal: "Neprijmem ani jediný krok, ktorým by som stiahol svoje nariadenie," a podľa agentúry Interfax vyzval na demokratické riešenie krízy.
Ukrajinský premiér Viktor Janukovyč dnes opakovane odmietol usporiadanie predčasných volieb, ktoré prezident Viktor Juščenko vypísal - po rozpustení kyjevského zákonodarného zboru z 2. apríla - na 27. mája, a to v akejkoľvek podobe.Predseda ukrajinskej vlády zároveň vyzval prezidenta, aby začal rokovania o riešení súčasnej krízy v krajine.
Viktor Janukovyč sa s podporou parlamentnej majority obrátil už na ukrajinský ústavný súd, pretože príslušný prezidentský dekrét považujú za protiústavný. Hovorca ústavného súdu dnes informoval, že grémium posúdi právoplatnosť Juščenkovho dekrétu do 15 dní.
"Dekrét ukrajinského prezidenta treba rešpektovať. Odmietnutie bude mať za následok trestné stíhanie," vyhlásil prezident Viktor Juščenko na zasadaní ukrajinskej Rady bezpečnosti, s ktorej členmi rokoval o súčasnej ústavnej kríze. Prezident podľa vlastných slov neurobí nič pre zrušenie predmetného dekrétu, pričom osobne garantuje usporiadanie korektných a demokratických volieb.
Do Kyjeva prišlo dnes ďalších 6000 prívržencov premiéra Janukovyča. Tí si rozložili stanový tábor v blízkosti parlamentu a obsadili aj kyjevské Námestie nezávislosti.
S vedúcimi ukrajinskými ústavnými činiteľmi, prezidentom, premiérom, ale aj líderkou opozície Juliou Tymošenkovou telefonoval vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana, ktorý vyzval všetky strany, aby vnútropolitickú krízu riešili cestou dialógu.
Janukovyč pozval do krajiny medzinárodných mediátorov
Ukrajinský premiér Viktor Janukovyč vo štvrtok informoval, že do krajiny pozval medzinárodných médiátorov, medzi ktorými sa nachádza aj rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer. Ich úlohou bude Kyjevu pomôcť vyriešiť prehlbujúcu sa politickú krízu. "Rozhodol som, že do krajiny pozvem medzinárodných mediátorov: rakúskeho kancelára, pretože Rakúsko je neutrálna krajina, a uznávaných európskych právnych expertov," povedal premiér.
Na tlačovej konferencii Janukovyč povedal, že sa tak rozhodol, aby "konflikt nemohol eskalovať, aby sa vyhol jeho prerasteniu do občianskej konfrontácie, a aby vrátil situáciu späť do právnej sféry." Premiér, ktorý vedie proruskú vládnu väčšinu, parlament a vládu vyzval, aby prezidentovo rozhodnutie ignorovali. Ak sa začne nariadenie implementovať, "obrátime sa na prezidentov susedných krajín, vrátane Ruska a Poľska," povedal Janukovyč.
Premiér novinárov informoval, že vo štvrtok sa rozprával s rakúskym kancelárom po tom, čo si prečítal Juščenkove varovania v interview pre noviny, že politická kríza môže viesť k podobnej konfrontácii, k akej došlo v Moskve v roku 1993. Vtedajší ruský prezident Boris Jeľcin riešil spor medzi parlamentom a Kremľom tak, že pred parlament poslal tanky a vojakov. Juščenko vo štvrtok varoval, že predstavitelia, ktorí sa odmietnu podriadiť jeho nariadeniu, budú čeliť právnym konzekvenciám. "Opäť zdôrazňujem, že nariadenie je záväzné," povedal Juščenko počas zasadania prezidentskej Bezpečnostnej a obrannej rady. "Odmietnutie splniť ho vyústi do trestného stíhania," dodal prezident.
aktualizované 17:05
Autor: zh