SME

Najväčšou hrozbou sú chemické a biologické zbrane

BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Irackí povstalci použitím chlóru ako zbrane v uplynulých týždňoch demonštrovali odhodlanie využívať pri svojich útokoch nové prostriedky, uviedol v stredu prorektor Katolíckej ...

BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Irackí povstalci použitím chlóru ako zbrane v uplynulých týždňoch demonštrovali odhodlanie využívať pri svojich útokoch nové prostriedky, uviedol v stredu prorektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, profesor Ján Kurucz na diskusnom podujatí, ktoré v Bratislave zorganizovali Euroatlantické centrum a Slovenská atlantická komisia pod názvom Chemická zbraň - nočná mora civilizácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Využitie toxických chemických látok teroristami vo svete je v súčasnosti veľmi vysoké. Útok toxickými látkami môže podľa Kurucza smerovať na relatívne malé terče ako sú veľvyslanectvá alebo letoviská. Zdôraznil pritom, že nie všetky nebezpečné látky podliehajú kontrole a dajú sa voľne kúpiť. Výhodou Slovenska podľa jeho slov je však to, že u nás neexistujú terče vhodné na chemický teroristický útok, pretože nemáme také miesta, kde by sa mohla nebezpečná látka rýchlo rozšíriť na veľký počet ľudí ako sú napríklad metro, rušné letiská, či veľký počet výškových verejných budov s centrálnou klimatizáciou.

SkryťVypnúť reklamu

Kurucz pripomenul, že podľa Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky, ktorá bola prijatá v roku 2005, je najväčšou hrozbou možnosť, že by sa zbrane hromadného ničenia mohli dostať do rúk teroristických skupín. Domnieva sa však, že by sme mali prehodnotiť poradie nebezpečnosti zbraní hromadného ničenia, v ktorom sú podľa tradičného delenia na prvom mieste jadrové, na druhom chemické a na treťom biologické zbrane. Z hľadiska možného použitia teroristami sú podľa jeho názoru nebezpečnejšie biologické a chemické zbrane ako jadrové, hoci pre teroristov by mohla byť príťažlivá aj takzvaná špinavá atómová bomba, v ktorej sa kombinuje klasická výbušnina s rádioaktívnym materiálom s cieľom kontaminácie územia. Riziko, že by sa látky vhodné na útok dostali do rúk teroristov je vysoké napríklad aj preto, že po rozpade Sovietskeho zväzu sa neurobila dôsledná inventarizácia operačno-taktických jadrových hlavíc. Z hľadiska možného biologického útoku je nebezpečím napríklad to, že v takých krízových oblastiach ako je Irak, sa nachádzajú takzvané antraxové polia, čiže dlhodobo kontaminované pastviny.

SkryťVypnúť reklamu

Kamil Schön z Úradu civilnej ochrany upozornil na podujatí na to, že mnoho nebezpečných chemických látok nie je na zozname zakázaných látok, pritom počet takýchto látok sa stále zvyšuje. Zdôraznil však, že pri ochrane proti možnému teroristickému útoku sú dôležité zásahy záchranárskych zložiek pri priemyselných haváriách. Zásahmi po haváriách pri prevoze chemických látok na cestách alebo železnici sa podľa neho nadobúdajú skúsenosti, ktoré zvyšujú profesionalitu reakcie na možný útok, pretože v tomto prípade sa tiež nedá vopred odhadnúť, kedy a kde k udalosti dôjde. Major Oliver Toderiška z Generálneho štábu Ozbrojených síl SR poznamenal, že svoju pripravenosť preukázala aj Jednotka radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl SR, ktorá sa v roku 2003 zúčastnila na misii v Kuvajte a Iraku. V súvislosti s ochranou slovenskej populácie pred možným útokom zbraňami hromadného ničenia ocenil aj to, že Slovensko ako jedna z mála krajín má k dispozícii ochranné masky až pre 60 percent obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 081
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 697
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 203
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 432
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 227
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 242
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu