BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád počas svojho stredajšieho prejavu neočakávane oznámil, že jeho vláda prepustí 15 britských námorníkov, ktorých zadržali 23. marca v oblasti Perzského zálivu. Po 13 dňoch tak zrejme ukončil ostrý spor medzi Londýnom a Teheránom sledovaný svetovými médiami. Po prejave sa Ahmadínedžád pred prezidentským palácom stretol s vďačnými námorníkmi, s ktorými si potriasol rukou. "Po tlačovej konferencii môžu ísť na letisko a vrátiť sa domov," vyhlásil prezident pred novinármi v Teheráne. "Domov sa vrátia dnes." Podľa iránskej televízie Briti opustia krajinu na palube štvrtkového letu.
Iránsky prezident označil amnestiu za dar britskému ľudu pri príležitosti sviatkov Narodenia proroka Mohameda a Veľkej noci. "Pri príležitosti narodenín veľkého proroka (Mohameda)... a príležitosti odchodu Krista oznamujem, že vláda islamskej republiky a iránsky ľud, so všetkou mocou a plným právom postaviť vojakov pred súd, týmto pätnástim odpustil," vyhlásil Ahmadínedžád. "Táto milosť je darom britskému ľudu." Britskému premiérovi prezident odkázal, aby "vojakov nestíhal za hovorenie pravdy a faktov" a "namiesto šírenia jadrových zbraní uplatňoval spravodlivosť, podporoval mier a etiku a slúžil britskému ľudu". Blairov úrad správy z Teheránu privítal, rovnako ako americký prezident George W. Bush. Obaja lídri predtým zadržaných označili za rukojemníkov a požadovali ich bezpodmienečné vydanie.
Niekoľko minút pred oznámením prepustenia Britov Ahmadínedžád ocenil medailou členov iránskej pobrežnej stráže, ktorí ich zadržali, a varoval, že krajina nebude nikdy tolerovať narušenie svojich vôd. "V mene veľkého iránskeho ľudu chcem poďakovať iránskej pobrežnej stráži, ktorá... zadržala tých, ktorí narušili jeho teritoriálne vody," citoval prezidenta spravodajský kanál al-Alám. "Je nám ľúto, že britské sily zostávajú v Iraku a ich námorníkov zatýkajú v Iráne," dodal Ahmadínedžád.
Irán zadržal britských námorníkov na rieke Šatt al-Arab (perzsky Arvandrúd), ktorá tvorí iracko-iránsku hranicu, pre údajné narušenie iránskych vôd. Napriek priznaniu viacerých zadržaných v odvysielaných videozáznamoch Londýn obvinenia popiera a vyjadril podozrenie, že priznania boli vynútené. Námorníci podľa neho vykonávali bežnú kontrolu plavidiel pri irackom pobreží. Obe strany sa snažili svoju verziu dokázať zobrazením polohy Britov v okamihu zadržania na mapách. Podľa vyjadrení odborníkov je však rozdelenie vôd desiatky rokov sporné. Ako uviedol nedeľník The Observer, britské ministerstvo obrany v posledných dňoch nevylúčilo, že pri určovaní polohy plavidla mohli nastať chyby. Podľa Ahmadínedžáda britská vláda zaslala list iránskemu ministerstvu zahraničných vecí, v ktorom prisľúbila, že vstup do iránskych vôd "sa nebude opakovať".
Oficiálna Tlačová agentúra islamskej republiky (IRNA) v stredu informovala, že o vojakoch sa počas utorňajšej noci telefonicky zhovárali tajomník iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Alí Laridžání a poradca britského premiéra pre zahraničnú politiku Nigel Sheinwald. Británia následne navrhla Iránu priame bilaterálne rokovania napriek predošlým vyhláseniam Blaira, že Londýn nebude "vyjednávať o rukojemníkoch". Kancelária premiéra v stredu vyhlásila, že obe krajiny majú rovnaký záujem na skorom vyriešení sporu prostredníctvom priamych rokovaní. Ministerka zahraničných vecí Margaret Beckettová medzitým varovala novinárov, aby sa neunáhlili v očakávaní, že záležitosť sa vyrieši rýchlo. Blair v utorok povedal, že britsko-iránska kríza sa v nasledujúcich hodinách dostane do rozhodujúcej fázy. Zároveň opäť varoval pred prijatím "tvrdšieho rozhodnutia" v prípade, že námorníci nebudú prepustení. Iránsky viceprezident Parvíz Davúdí predtým zopakoval, že Británia musí uznať vstup vojakov do iránskych vôd. Kuvajtský denník Al-Anbá v stredu citoval sýrskeho ministra zahraničných vecí Walída al-Muallíma, podľa ktorého Damask pôsobí ako sprostredkovateľ v spore, pričom vykonáva "tichú diplomaciu". Sýria je jedným z najbližších spojencov Iránu v regióne.