PARÍŽ 4. apríla (SITA/AFP) - Kandidát krajnej pravice vo francúzskych prezidentských voľbách Jean-Marie Le Pen v stredu v interview povedal, že si je istý, že rok 2002 sa zopakuje, a on sa kvalifikuje do druhého kola volieb. Le Pen v rámci svojej predvolebnej kampane sľubuje, že zruší euro, zastaví imigráciu, dereguluje ekonomiku a uvalí vysoké clá na dovoz. "Prieskumy verejnej mienky mi dávali 10 percent hlasov, a dnes som na úrovni 13 alebo 14 percent," povedal francúzskemu denníku Le Monde.
Le Pen v prvom kole volieb v roku 2002 nazbieral šokujúcich 17 percent hlasov, ktoré ho posunuli do druhého kola spolu s Jacquom Chiracom. Tentoraz jeho hlavní rivali, socialistka Ségolene Royalová a kandidát pravice Nicolas Sarkozy, podľa Le Pena cítia, že Francúzi nie sú spokojní so systémom a snažia sa osloviť aj tých voličov, ktorí by inak hlasovali zaňho. "Moji protivníci si tento vývoj uvedomujú, idú po mne a posilňujú ma," povedal Le Pen. Na otázku denníka, čo by urobil ohľadom jednotnej európskej meny, odvetil, že by z nej spravil "džem". "Euro zaviedli, lebo chceli založiť supranacionálny štát," povedal Le Pen, ktorý zároveň prisľúbil, že ak sa stane prezidentom, trh práce bude flexibilnejší a zavedie vysoké clá na dovoz. Na čínsky textil by zaviedol podľa svojich vyjadrení až 30-percentné clo.
Sarkozy: Zahraničnú podporu francúzskym moslimom treba zastaviť
Kandidát pravice na post francúzskeho prezidenta bývalý minister vnútra Nicolas Sarkozy v stredu povedal, že ak sa stane novým šéfom Elyzejského paláca, bude podporovať výstavbu nových mešít a prijme kroky zamerané na obmedzenie závislosti orgánov francúzskych moslimov na zahraničnej podpore. "Je potrebné našim moslimským krajanom povedať, že majú rovnaké práva ako všetci ostatní, ak sú prinútení modliť sa v pivniciach a garážach," povedal v rozhovore pre noviny La Croix.
"Problém terorizmu sa objavuje v pivniciach a garážach - nie vo veľkých mešitách v Paríži či Lyone. Chcem tiež islam vo Francúzsku oslobodiť od zahraničných vplyvov, či už ide o financovanie miest, kde sa konajú bohoslužby, alebo školenia imámov," povedal Sarkozy.
Ako minister vnútra stál Sarkozy pri zrode Francúzskej rady pre islamské vyznanie (CFCM), ktorá je prvým oficiálne uznaným moslimským telesom vo francúzskej histórii. Sarkozy podporoval aj novelu francúzskeho zákona z roku 1905 o oddelení štátu a cirkvi, na základe ktorej by mohli miestne úrady povoľovať výstavbu moslimských mešít. Jeho návrh sa stretol s prudkým nesúhlasom sekularistov.
Francúzske moslimské skupiny závisia na podpore z takých krajín, akými sú Maroko, Alžírsko alebo Saudská Arábia, pretože vo Francúzsku nemajú vlastné prostriedky na výstavbu mešít či škôl, ktoré vychovávajú duchovenstvo.
Prezidentská kampaň vo Francúzsku naberá na obrátkach
Tón uchádzačov o post francúzskeho prezidenta sa začína s blížiacim sa termínom konania volieb priostrovať. Kandidátka socialistov Ségolene Royalová nazvala menej ako tri týždne pred voľbami lídra predvolebných prieskumov Nicolasa Sarkozyho "klamárom". Royalová počas posledného televízneho interview vysielaného v utorok v noci reagovala na sťažnosti Sarkozyho, ktorý povedal, že kandidátka socialistov ho za jeho návrhy spojené s vytvorením ministerstva pre imigráciu a národnú identitu nazvala "hanebným".
"Nikdy som také slová nepoužila. Pán Sarkozy klame. Je klamár vhodný na post prezidenta?" spýtala sa Royalová v rozhovore pre francúzsku televíziu Canal+. Royalová trvala na tom, že slovom "hanebný" označila návrh na vytvorenie ministerstva, nie osobu Nicolasa Sarkozyho. Royalovej hovorca Vincent Peillon v stredu prilial olej do ohňa, keď povedal, že Sarkozy je "klamár, áno a dokonca viacnásobný klamár."
Prvý raz pristúpia Francúzi k volebným urnám, aby rozhodli o nástupcovi odchádzajúceho prezidenta Jacqua Chiraca 22. apríla. Keďže sa neočakáva, že niektorý z prezidentských uchádzačov získa absolútnu väčšinu hlasov už v prvom kole, boj o prezidentský úrad sa zavŕši v druhom kole volieb 6. mája.