Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád sľúbil, že jeho vláda ešte dnes prepustí 15 britských námorníkov, ktorých Teherán zadržiava od 23. marca kvôli údajnému vniknutiu do iránskych vôd.
Podľa prezidenta budú na konci práve prebiehajúcej tlačovej konferencie Briti odvezení na Teheránske letisko. Ahmadínežád vyhlásil, že námorníkom udelil milosť ako darček britskému ľudu a na počesť výročia narodenia proroka Mohammeda a tiež pri príležitosti veľkonočných sviatkov.
Ahmadínežád zároveň kritizoval britskú vládu, že nasadila v Perzskom zálive 26-ročnú vojačku Faye Turneyovú. Poukázal na to, že je to žena, ktorá má dieťa. "Ako môžete ospravedlniť, keď vidíte matku mimo svojho domova, svojich detí? Prečo na Západe nerešpektujú rodinné hodnoty?", pýtal sa britskej vlády.
Iránsky prezident zároveň osobne vyznamenal príslušníkov iránskej pobrežnej stráže, ktorí Britov v Perzskom zálive zajali. "V mene iránskeho ľudu by som chcel poďakovať pobrežnej stráži za hrdinskú obranu iránskych teritoriálnych vôd," povedal prezident a zdôraznil, že Teherán nebude takéto prieniky votrelcov akceptovať.
Irán doteraz držal Britov na neznámom mieste a o ich osude sa viedol diplomatický spor. Londýn totiž tvrdil, že vojaci boli zadržaní v irackom, nie iránskom priestore.
Ahmadínedžádov prejav o prepustení Britov prišiel po rokovaniach v neskorých hodinách v utorok medzi iránskym vysokým bezpečnostným predstaviteľom Alím Laridžáním a Nigelom Sheinwaldom, hlavným poradcom britského premiéra Tonyho Blaira.
Dramatický zvrat prišiel v čase prepustenia iránskeho diplomata v Iraku, ktorý bol unesený vo februári v Bagdade. Prezident Bush odmietol, že prepustenie námorníkov je výmenou za 5 Iráncov zadržiavaných americkou armádou v severnom Iraku za podnecovanie nepokojov. Kríza okolo zadržaných britských námorníkov prišla v čase zhoršujúcich sa vzťahov medzi Iránom a Západom pre iránsky jadrový program.
Americký prezident George W. Bush v stredu privítal prepustenie 15 britských námorníkov Iránom. "Rovnako ako britský premiér Tony Blair aj americký prezident privítal informáciu o prepustení námorníkov," povedala Dana Perinová, hovorkyňa Bieleho domu.
Prepustení britskí námorníci sa stretli s prezidentom
Iránska štátna televízia v stredu odvysielala zábery zadržaných britských námorníkov, ktorí sa zrejme pri príležitosti svojho prepustenia stretli s iránskym prezidentom Mahmúdom Ahmadínedžádom. Na záberoch z prezidentského paláca si Ahmadínedžád s Britmi potriasa rukou, pričom sa usmievajú a jednotlivo sa s ním zhovárajú. Námorníkov v oblekoch obklopuje dav usmievajúcich sa ľudí a muž s mikrofónom tlmočí medzi perzštinou a angličtinou.
"Vážime si to. Vaši ľudia k nám boli naozaj láskaví, a my si to veľmi vážime," hovorí na zázname prezidentovi jeden z námorníkov. "Sme vďační za vaše prepáčenie," povedal ďalší z Britov. Ahmadínedžád odpovedá v perzštine: "Nemáte za čo." Ahmadínedžád počas stredajšieho prejavu neočakávane oznámil, že britskí námorníci, ktorých Irán zadržiaval viac ako dva týždne, boli omilostení a okamžite ich prepustia.
Podľa nemenovaného iránskeho diplomata námorníkov odovzdajú britským diplomatom v Iráne a o spôsobe návratu do vlasti rozhodne britské ministerstvo zahraničných vecí. "Podstúpia isté krátke formality a pôjdu na veľvyslanectvo," povedal diplomat, ktorý si neželal byť menovaný. "Môžu cestovať letom British Airways na (londýnske letisko) Heathrow, môžu cestovať cez Spojené arabské emiráty, záleží na britskom veľvyslanectve v Teheráne v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí." Hovorca ministerstva v Londýne uviedol, že úrady zatiaľ nenaplánovali cestu a chcú sa "ubezpečiť, že sa skutočne dostali do našich rúk a že sú živí a zdraví".
Neočakávanú správu o prepustení námorníkov privítala britská vláda. "Vítame, čo povedal (iránsky) prezident o prepustení 15 členov nášho personálu. Teraz zisťujeme, čo to presne znamená v zmysle spôsobu a načasovania ich prepustenia," povedala hovorkyňa kancelárie premiéra Tonyho Blaira.
Rusko: Prepustenie námorníkov je gestom dobrej vôle
Rusko v stredu označilo prepustenie 15 zadržiavaných britských vojakov za "gesto dobrej vôle". "Považujeme to za gesto dobrej vôle zo strany iránskeho vedenia," citovala tlačová agentúra Interfax námestníka ruského ministerstva zahraničných vecí Alexandra Losjukova.
"Isté akcie, výzvy Iráncom z našej strany, mali tiež svoj účinok. Vychádzali sme predovšetkým z humanitárnych hľadísk a tiež zo skutočností, že takéto incidenty slúžia na zvyšovanie napätia, ktoré je neželateľné," uviedol Losjukov.
aktualizované 18:26
Autor: zh