NOVI PAZAR 3. apríla (SITA/AP) - Objavenie horskej jaskyne plnej plastických výbušnín, masiek a automatických zbraní a nedávne zatknutie mužov oddaných radikálnemu islamu zvyšujú obavy, že extrémisti sa snažia vybudovať si základňu v tomto odľahlom kúte Európy. Polícia v juhosrbskom regióne Sandžak minulý mesiac zatkla šesť miestnych moslimov a obvinila ich z príslušnosti k fundamentalistickej wahábistickej sekte, prísnej vetve sunnitského islamu, ktorú podporujú extrémisti vrátane hnutia Taliban a siete al-Kájda. Správy západných spravodajských služieb, ktoré sa nedávno dostali na verejnosť, tvrdia, že táto chudobná oblasť spolu s moslimskými regiónmi susednej Bosny je bohatou základňou pre verbovanie takzvaných "bielych príslušníkov al-Kájdy", moslimov so západným výzorom, ktorí by sa ľahko mohli infiltrovať do európskych alebo amerických miest a uskutočňovať útoky. Tieto správy upozorňujú, že al-Kájda a iné radikálne moslimské organizácie sa pravdepodobne snažia zvýšiť svoj vplyv v moslimských regiónoch južnej Európy, aby prenikli hlbšie do vnútra kontinentu.
Prítomnosť radikálnych moslimov v Sandžaku, najchudobnejšieho regiónu Srbska, je spojená s príchodom mudžahedínov, ktorí sa pripojili k bosnianskym moslimom v ich boji proti Srbom v Bosne počas vojny v rokoch 1992-95. Moslimovia v Sandžaku sa nazývajú Bosniakmi, pretože sú presvedčení, že etnicky patria k Bosne, a nie k Srbsku. Policajná akcia na mieste južne od mesta Novi Pazar, ktoré úrady označili za tábor teroristov, odhalila úkryt so zbraňami a muníciou. "Zmes vnútromoslimského a medzietnického napätia, chudoby a organizovaného zločinu určite má potenciál na problémy," povedal pre tlačovú agentúru AP západný diplomat, ktorý si neželal uviesť svoje meno. "Bieli príslušníci al-Kájdy môžu v tomto regióne nájsť úrodnú pôdu," povedal. Polícia tvrdí, že v horskom tábore sa cvičilo približne 30 radikálnych moslimov a že títo "wahábistickí teroristi" plánovali bližšie neurčené akcie v Srbsku a zahraničí. Miestni politici uviedli, že skupina pravdepodobne najprv plánovala útok proti umierneným moslimom, ktorých považovala za ateistov. "Existuje mnoho náznakov, že v Sandžaku sa pripravovalo niečo ohavné," povedal analytik Dragan Simeunovič. "Tento kút Balkánu je sudom s pušným prachom, ktorý môže kedykoľvek explodovať."
Existujú obavy, že náboženské napätie v Sandžaku, ktorý je semenišťom organizovaného obchodu s drogami a pašovania ľudí, by mohlo ešte viac destabilizovať aj tak nepokojný južný Balkán. Nedávna správa amerického úradu, ktorý sa zaoberá medzinárodnou drogovou scénou, označila Sandžak za "ústredný bod" na balkánskej drogovej pašeráckej ceste, ktorá vedie z Afganistanu cez Turecko do západnej Európy. "Schopnosť organizovaných zločineckých skupín využiť priepustnosť hraníc a slabá infraštruktúra ohrozujú politickú stabilitu a ekonomický rozvoj Srbska," uviedla správa.