Naí Dillí 3. apríla (TASR) - Lídri krajín južnej Ázie dnes vyzvali na zintenzívnenie úsilia v boji proti terorizmu a klimatickým zmenám a pri riešení problému nedostatku energií a potravín.
Vo ôsmich štátoch tvoriacich Združenie krajín južnej Ázie pre regionálnu spoluprácu (SAARC), ktorých predstavitelia sa dnes zišli na summite v Indii, žije pätina svetovej populácie. Mnohí z obyvateľov oblasti patria medzi najchudobnejších na svete.
SAARC je od svojho založenia v roku 1985 považované viac-menej len za fórum pre prejavy tamojších lídrov. Tvoria ho India, Pakistan, Srí Lanka, Nepál, Maldivy, Bhután, Bangladéš a Afganistan, ktorý sa stal členom len v pondelok.
Združenie, ktoré založili s cieľom zintenzívniť ekonomickú spoluprácu, sa zaoberá celým radom otázok, od potravinovej bezpečnosti po boj proti terorizmu. V mnohých oblastiach sa však napreduje len veľmi pomaly, predovšetkým kvôli rivalite medzi Indiou a Pakistanom.
Otázku terorizmu nastolili Afganistan, India a Srí Lanka.
"Je naším spoločným cieľom bojovať proti extrémizmu a terorizmu vo všetkých formách a zdrojoch, vrátane ich politickej podpory a financovania," uviedol afganský prezident Hamíd Karzaj.
India a Srí Lanka už desaťročia bojujú proti separatistickým skupinám. Afganistan má v súčasnosti problémy s militantmi z hnutia Taliban, ktorí podľa Kábulu nachádzajú útočisko na pakistanskom území, čo však Islamabad popiera.
Srílanský prezident Mahinda Rádžapaksé varoval, že ak juhoázijské krajiny nebudú postupovať kolektívne, cezhraničné teroristické skupiny budú nachádzať bezpečné útočiská.
Indický premiér Manmóhan Singh, pakistanský premiér Šaukat Azíz a ďalší lídri pripustili, že SAARC dosahuje veľmi malé pokroky, a apelovali na členské štáty, aby nastoľovali sociálne a ekonomické zmeny.
Okrem terorizmu figurujú v agende summitu diskusie o zriadení Juhoázijskej univerzity a regionálnej potravinovej banky a riešenie problémov pri implementácii regionálnej dohody o voľnom obchode, ktorá vstúpila do platnosti v júli.