Káhira 3. apríla (TASR) -
Generálny tajomník Najvyššej pamiatkovej rady Egyptskej arabskej republiky Záhí Hawás v pondelok uviedol, že láva sa na Sinaj musela dostať z Théry. Tento objav naznačuje, že zničenie niekoľkých miest na egyptskom a východnom pobreží Stredozemného mora má "na svedomí" práve sopka z kykladského ostrova, po ktorom dnes zostal už len zvyšok menom Santorini.
Hawás neuviedol názvy postihnutých miest Egypta a Levanty, ale podľa jeho vyjadrení sa o ich zničení zmieňujú staroveké texty a nápisy.
Egyptská archeologická misia našla pozostatky lávy v starovekej pevnosti Tharo v blízkosti územia, ktoré je dnes východným brehom Suezského prieplavu. Tharo bol súčasťou obranného systému Egypta pred útokmi nepriateľov z východu.
Tharo leží približne 900 kilometrov od ostrova Santorini a Havás neuviedol, ako sa mohla láva dostať tak ďaleko. Najväčšiu škodu na vzdialenejších miestach od vulkánov napácha po výbuchoch sopečný popol, ktorý bráni slnečnému žiareniu a tak môže narušiť podnebie a typické modely počasia na dlhé roky.
Hawás spája zničenie miest s obdobím egyptskej histórie známej ako obdobie nadvlády Hyksósov, ktorá sa skončila okolo roku 1570 pred n.l. vznikom egyptskej Novej ríše.
Hoci následky erupcie na Thére sú viditeľné v celom regióne, vedci dosiaľ nedokázali určiť jej presný dátum. Odhady sa pohybujú v intervale rokov 1650-1500 pred n.l.
Hawás oznámil novinárom, že výbuch sopky mal zničujúce následky až v Saudskej Arábii, ale neuviedol žiadne podrobnosti. Archeológovia ukázali médiám niekoľko vzoriek lávy, ktorá bola biela a okysličená. Vedci majú 20 takýchto vzoriek.
1 jam dem