Honiara 3. apríla (TASR) - Silné pondelkové zemetrasenie a následná vlna cunami na Šalamúnových ostrovoch vyvolali humanitárnu krízu. Katastrofa pripravila o strechu nad hlavou tisícky ľudí.
Necelý deň po tom, ako Šalamúnove ostrovy v Tichomorí zasiahlo silné zemetrasenie a ničivé prívalové vlny cunami, zaznamenali dnes v blízkosti týchto tichomorských ostrovov nové menšie otrasy.
Americký geologický úrad oznámil, že zemetrasenie v sile 6,2 Richterovej stupnice triaslo dnes o 10.20 h miestneho času (2.20 h SELČ) zem asi 300 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Šalamúnových ostrovov, metropoly Honiara. Na miesto katastrofy dorazili záchranné tímy do najviac postihnutej západnej časti ostrovov. Premiér Manasseh Sogavare sa vyjadril, že vzdušné patroly hlásili masívne škody.
Letecké snímky ukazovali domovy zrovnané so zemou, zdeformované strechy pozdĺž celej pobrežnej línie. Ľudia bezcieľne blúdili po cestách zablokovaných troskami a člnmi, ktoré vyvrhli na pobrežie silné 10-metrové vlny.
Prioritou záchranných tímov, ako sa vyjadril Sogavare, bude obnovenie komunikácií. Oficiálny počet obetí sa odhaduje na 22 mŕtvych, 5409 ľudí prišlo o strechu nad hlavou. Počet obetí ešte nie je konečný.
"Budeme potrebovať mobilné nemocnice. Nový Zéland a Austrália už ponúkli pomoc," uviedol Sogavare.
Austrálska záchranárska služba Caritas vyjadrila obavy zo šírenia nákazy medzi zranenými, keďže majú nedostatok antibiotík a väčšina lekárov sa venuje postihnutým v najviac zasiahnutom meste Gizo.
"Mnoho vodných nádrží bolo zničených, máme problém s dodávkami potravín. Záhrady zaplavila voda, takže nemáme čerstvé potraviny," objasnila hovorkyňa Caritasu Liz Stonová pre austrálsky rozhlas.
V oblasti vyhlásili stav pohotovosti. Čln vezúci potraviny a zdravotnícky materiál pod policajným dozorom dorazil do mesta Gizo. Ide o druhé najväčšie mesto obkolesené malými ostrovmi, vrátane ostrova Johna F. Kennedyho. Pomenovali ho na počesť amerického prezidenta, ktorý na ňom našiel útočisko po tom, čo jeho námorná loď bola zdemolovaná počas druhej svetovej vojny.
Vláda a Červený kríž dodávajú do postihnutých oblastí stany a zásoby. Austrália a Nový Zéland ponúkli finančnú i materiálnu pomoc. Poslali lietadlo plné prikrývok, potravín, vody, svetiel a plachiet.