Informoval o tom v pondelok inštitút SITE monitorujúci webstránky radikálnych islamských skupín. Predĺženie termínu oznámili únoscovia prostredníctvom videonahrávky, na ktorej bola zachytená aj 61-ročná Hannelore Krausová s jej 20-ročným synom Sinanom, ktorá prosila nemeckú vládu v Berlíne ako aj Rakúsko, aby vyhoveli požiadavkám jej únoscov. Podľa opisu nahrávky sa únoscovia, ktorí sa predstavili ako Prápory spravodlivých šípov, najskôr vyhrážali zabitím oboch Nemcov 10. marca, ale nakoniec ultimátum predĺžili o desať dní. Z nahrávky však nebolo jasné, kedy bol termín popravy presunutý poslednýkrát. Militanti žiadajú, aby Nemecko k tomuto dňu začalo odsun svojich vojakov z Afganistanu, v opačnom prípade sa vyhráža smrťou rukojemníkov.
61-ročnú Hannelore Krausovú, ktorá bola vydatá za irackého lekára, a jej syna uniesli irackí ozbrojenci 6. februára. Nemecká vláda zdôrazňuje, že neustúpi vydieraniu extrémistami a projekty v oblasti vojenskej a humanitárnej spolupráce budú v Afganistane pokračovať.
Ide o tretí prípad únosu nemeckých občanov v Iraku od začiatku ofenzívy v marci 2003. Nemecko, ktoré ostro protestovalo proti vojenskému zásahu v Iraku, má okolo 3000 svojich vojakov v relatívne stabilizovaných oblastiach na severe Afganistanu, kde velí jednotkám medzinárodných bezpečnostných síl ISAF.