WASHINGTON 2. apríla (SITA/AFP) - Americký Najvyšší súd v pondelok zamietol žiadosť desiatok väzňov z Guantánama, ktorí sa dožadovali riadneho súdu. Iba traja z deviatich sudcov vyjadrili ochotu zaoberať sa prípadom, čo je o jedného sudcu menej na to, aby sa súd prípadom zaoberal.
Dnešné rozhodnutie Najvyššieho súdu tak ponecháva nezmenené rozhodnutie federálneho odvolacieho súdu z februára, ktorý rozhodol, že väzni v americkom vojenskom väzenskom tábore v kubánskom zálive Guantánamo nemajú ústavné právo na prerokúvanie svojho prípadu pred americkým súdom, pretože nie sú americkí občania. Dnešný rozsudok predstavuje poslednú dramatickú legálnu kapitolu vo vášnivej diskusii o spôsobe zaobchádzania s väzňami z Guantánama. Americký prezident George W. Bush označil stovky podozrivých teroristov za "nepriateľských bojovníkov". Spojené štáty ich roky zadržiavajú na Guantáme bez formálneho vznesenia obvinení.
Rozhodnutie tiež predstavuje víťazstvo Bushovej vlády v boji proti terorizmu, i keď najskôr iba dočasné. Najvyšší súd v minulosti dvakrát rozšíril právnu ochranu väzňov zadržiavaných na základni na Kube. V októbri minulého roka Kongres prijal zákon, ktorý legalizoval zvláštne vojenské tribunály a bráni tak väzňom obrátiť sa na americkú občiansku justíciu. Vo februári tohto roku sa federálny odvolací súd vo Washingtone odmietol zaoberať sťažnosťami väzňov z Guantánama.
Väzni sa na Guantánamo dostali po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, pričom len 10 väzňov bolo od roku 2002 oficiálne obvinených pre podozrenie z terorizmu. Žiadny z 385 väzňov však nebol postavený pred súd. Väzni majú len minimálne šance, aby sa mohli brániť proti formálnym obvineniam a vrátiť sa do ich domovských krajín.
Väzenským zariadením v Guantáname za posledných päť rokov prešlo viac ako 750 ľudí, zväčša z Afganistanu a Pakistanu. USA väzňom nepriznávajú status vojenských zajatcov podľa Ženevskej konvencie a ich označenie za "nepriateľských bojovníkov" Američanom umožňuje zadržiavať ich na neobmedzene dlhú dobu bez súdu.