SME

V spore o britských námorníkov sa rétorika zmierňuje

BRATISLAVA 2. apríla (SITA) - V pondelok začali obe strany vyostreného sporu v súvislosti s pätnástimi zadržanými príslušníkmi britského námorníctva zmierňovať rétoriku. Británia vyjadrila ochotu rokovať ...

BRATISLAVA 2. apríla (SITA) - V pondelok začali obe strany vyostreného sporu v súvislosti s pätnástimi zadržanými príslušníkmi britského námorníctva zmierňovať rétoriku. Británia vyjadrila ochotu rokovať s Iránom o spôsoboch, ktorými by sa obe krajiny mohli v budúcnosti vyvarovať ďalších konfliktov v sporných vodách Perzského zálivu a Irán zase informoval o "pozitívnych zmenách" v postoji Británie, z dôvodu ktorých televízne stanice nebudú zverejňovať ďalšie videozáznamy, na ktorých sa britskí námorníci priznávajú k vstupu do iránskych výsostných vôd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Všetkých pätnásť britských námorníkov sa totiž údajne priznalo k nelegálnemu vstupu do iránskych výsostných vôd. Informovala o tom iránska spravodajská televízia al-Alám, ktorá sa však neodvolala na žiadny zdroj. Televízia doteraz odvysielala zábery štyroch vojakov zo skupiny, ktorí sa priznali, že vo chvíli zadržania sa nachádzali v iránskych vodách. Na záberoch, ktoré ešte v nedeľu večer odvysielala televízia al-Alám, stáli dvaja britskí námorníci, najprv jeden a potom druhý, pred mapou Perzského zálivu a ukazovali, kde ich chytili a ako k tomu došlo. Iránska televízia odvysielala nahrávky bez pôvodného zvuku a to, čo vojaci údajne rozprávali na kameru, prerozprával redaktor. Výpovede vojakov však vzápätí aj s originálnym zvukom odvysielala britská spravodajská televízia Sky News.

SkryťVypnúť reklamu

Britská vláda rezolútne odmieta, že námorníci vstúpili do iránskych vôd, a vyjadrila podozrenie, že priznania sú vynútené. Naďalej bezpodmienečne trvá na prepustení svojich vojakov. Ako uviedol hovorca premiéra Tonyho Blaira, "takzvané" priznania nemôžu ovplyvniť snahu o záchranu posádky prostredníctvom diplomatických kanálov. "Iránci poznajú britskú pozíciu a vedia, že zinscenované televízne vystúpenia nemôžu túto pozíciu zmeniť," uviedol pred ministerským zasadnutím vládneho krízového výboru. Podľa Londýna skupina operovala v irackých vodách na základe mandátu OSN. Nedeľník The Observer však priniesol informácie, že britské ministerstvo obrany v súčasnosti nevylučuje, že pri určovaní polohy britského plavidla v okamihu zadržania iránskymi silami mohli nastať chyby. Jedným z cieľov vyšetrovania kauzy je totiž aj objasnenie "záležitostí navigácie" a otázok námorného práva napriek tomu, že ministerstvo minulý týždeň zverejnilo mapu a súradnice, ktoré mali jednoznačne dokázať, že 15 britských námorníkov zadržali v irackých vodách.

SkryťVypnúť reklamu

Amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý v sobotu označil konanie Iránu za "neodpustiteľné správanie", Irán vyzval, aby sa do konfliktu s Britániou neplietol. "Bude lepšie, ak sa americký prezident zdrží neuvážených komentárov, ktorým chýba akákoľvek racionalita," povedal v iránskej štátnej televízii hovorca ministerstva zahraničných vecí Muhammad Alí Husajní. Británii vyjadril solidaritu aj francúzsky prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy, ktorý v pondelok na tlačovej konferencii v Paríži povedal: "Zadržiavanie britských vojakov ako väzňov je neprijateľné a ja to absolútne odmietam. Nemyslím si, že úder proti Iránu by pomohol vyriešiť situáciu, ktorá je už teraz veľmi komplexná a veľmi nebezpečná.

Príslušníkov britského námorníctva zajali iránske sily 23. marca vo vodách Perzského zálivu. Veľká Británia tvrdí, že ich zajali v irackých vodách, kde vykonávali bežnú prieskumnú misiu. Incident sa odohral na približne 200-kilometrovej vodnej ceste Šatt al-Arab, ktorú tvorí ústie Eufratu a Tigrisu do Perzského zálivu rozdeľujúce územie Iraku a Iránu. Presná poloha hraničnej čiary je však desiatky rokov sporná. Rieka Šatt al-Arab patrila do roku 1975 v celej šírke Iraku, v marcovej Dohode z Alžíru sa však lídri stanovili, že hranicu bude tvoriť spojnica najhlbších miest koryta, ktorej predĺženie tiež rozdeľuje vody Perzského zálivu. Poloha hraničnej čiary sa tak stále mení a nový priebeh má určovať spoločná komisia. Ako však nedávno uviedol britský admirál Alan West, komisia nezasadala už mnoho rokov. Spory o územie a vodnú cestu boli jednou z významných príčin iránsko-irackej vojny v rokoch 1980 až 1988.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 112
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 529
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 319
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 570
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 188
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 855
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokurátora zadržali v októbri.


TASR 1
Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu