Brémy 31. marca (TASR) - Slovensko dnes spochybnilo myšlienku, že EÚ jednotne podporuje plán na nezávislosť Kosova, ktorý vypracoval vyslanec OSN Martti Ahtisaari, a vyhlásilo, že bude pracovať na tom, aby OSN pri rozhodovaní o budúcom štatúte provincie zohľadnila aj záujmy Srbska. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Chceme, aby sa zohľadnili záujmy a požiadavky oboch strán a takto budeme rokovať v Bezpečnostnej rade OSN," povedal šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš po skončení dvojdňového neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín EÚ v nemeckých Brémach. SR je jedna z piatich európskych krajín zastúpených v 15-člennej BR.
"Názor Európskej únie musí byť založený na konsenze - chcete povedať, že v tejto veci vidíte konsenzus?" povedal Kubiš počas novinárskeho brífingu. "Môžem povedať, že väčšina členských krajín EÚ plne podporuje Ahtisaariho plán, ale sme v tejto dosť jedinečnej pozícii," povedal Kubiš. Ako dodal, Slovensko urobí "všetko možné", aby boli rešpektované legitímne požiadavky Belehradu a Prištiny.
Po piatkových rozhovoroch EÚ vyhlásila, že je jednotná v podpore Atisaariho plánu, napriek tomu, že niektoré členské štáty vyjadrili svoje pochybnosti.
Komisár pre rozšírenie Olli Rehn uviedol, že jednota EÚ je životne dôležitá pre to, aby BR mohla prijať rezolúciu o Ahtisaariho návrhu, ktorý predpokladá nezávislosť Kosova, spočiatku pod dozorom únie. Návrh v BR už teraz čelí odporu Ruska.
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier na otázku o vyjadreniach Jána Kubiša povedal, že bola stanovená spoločná európska pozícia v prospech plánu OSN a ďalší postup je teraz na Bezpečnostnej rade.
Steinmeier síce pripustil, že krajiny EÚ nie sú úplne jednotné v postoji k návrhu budúceho štatútu Kosova, zároveň vyjadril presvedčenie, že otázka Kosova v únii nevyvolala rozkol. Podľa neho EÚ bude "veľmi pozorne sledovať" rokovania Bezpečnostnej rady OSN o novej rezolúcii ku Kosovu a opäť zasadne, "keď sa začnú rozhovory o obsahu".
"Je na členských krajinách Bezpečnostnej rady, ako teraz ďalej konať. Ak sa rokovania vôbec začnú, potom sa na európskej úrovni dohodneme, ako ďalej," povedal spolkový minister. "Prirodzene, nikdy tomu nie je od začiatku tak, že všetci európski partneri majú rovnaké názory. Tieto stretnutia využívame na to, aby sme sa zblížili a potom ďalej spoločne pochodovali. Tak je tomu aj v otázke Kosova," vyhlásil Steinmeier.
Podľa nemeckého ministra je prijatie novej kosovskej rezolúcie BR naliehavo potrebné. "Neviem, či existuje dobré riešenie. Ale z tých menej dobrých je to navrhnuté jedno z lepších," povedal.
Okrem Slovenska svoje obavy v súvislosti s Ahtisaariho plánom vyjadrili aj Grécko, Španielsko, Slovinsko a Rumunsko v obave, že môže destabilizovať Balkán alebo podporiť domáce separatistické hnutia, prípadne zintenzívniť požiadavky menšín o väčšie práva. Za riešenie "prijateľné pre obe strany" sa vyslovil aj cyperský minister Jorgos Lillikas.
Steinmeier v piatok povedal, že krajiny EÚ zastúpené v BR - Belgicko, Británia, Francúzsko, Slovensko a Taliansko - sa na brémskom stretnutí dohodli na spolupráci v otázke Kosova.
Diplomati EÚ sa obávajú, že diplomatická patová situácia okolo Kosova by okrem rizika novej nestability na Balkáne mohla vyvolať v únii krízu. Otázku Kosova si pritom EÚ stanovila za svoju zahraničnopolitickú prioritu pre tento rok. Ak sa o štatúte Kosova rozhodne, EÚ po OSN prevezme misiu v regióne. Pôjde o najväčšie takéto pôsobenie v histórii únie.
BR OSN má o Ahtisaariho návrhu začať rokovať 3. apríla. USA, ktoré Ahtisaariho návrh podporujú, si želajú schválenie novej rezolúcie do júna.
Kosovo je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zastavila dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu. Srbsko, ktoré Kosovo považuje za kolísku svojej štátnosti a kultúry, Ahtisaariho návrh rozhodne odmieta ako neprijateľné s tým, že jeho realizácia by bola porušením medzinárodného práva. Kosovskoalbánski lídri návrh akceptovali.