Sydney 31. marca (TASR) - Austrália nezmierni deväťmesačný trest odňatia slobody, ktorý vojenský súd USA na základni Guantánamo udelil jej občanovi Davidovi Hicksovi, odsúdenému stúpencovi al-Káidy. Vyhlásil to dnes austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer.
"Trest si plne odpyká," uviedol Downer vo vysielaní rozhlasovej stanice ABC. "Hovorím to so zdôraznením, pretože sme zaujali veľmi silný postoj proti terorizmu."
Hicks sa v piatok súdu priznal z poskytovania materiálnej podpory teroristickej organizácii a bol odsúdený na sedem rokov odňatia slobody. Na rozdiel od pondelňajšieho pojednávania, na ktoré prišiel s dlhými vlasmi a zanedbaným výzorom, mal pri rozsudku vlasy ostrihané nakrátko a oblečený klasický pánsky oblek.
Tento 31-ročný Austrálčan si odsedel vo väzení na základni Guantánamo vyše päť rokov, v dôsledku čoho mu zostáva z trestu už iba deväť mesiacov. To je ešte menej, ako preňho pýtal jeho obhajca, uviedli v noci nadnes predstavitelia americkej armády.
Redukcia jeho trestu je súčasťou vopred dohovorenej komplikovanej série dohôd, ktoré nasledovali po pondelňajšom priznaní sa Hicksa k časti obvinenia. Informovalo o tom americké ministerstvo obrany. Hicks musel potvrdiť okrem iného aj to, že "počas jeho pobytu v americkej väzbe sa voči nemu nikdy nik nesprával ilegálne," uviedlo ministerstvo. Zmietol tým zo stola obvinenia civilných advokátov a ďalších ľudí okolo jeho prípadu, podľa ktorých bol zneužívaný a stal sa dokonca nástrojom sodómie.
Trest si pravdepodobne odpyká vo väznici s najvyšších stupňom bezpečnostnej ochrany v meste Adelaide, ktoré je jeho domovským mestom. Americká strana naznačila, že Hicks sa vráti do Austrálie do 60 dní od vynesenia rozsudku.
Hicksov otec vyjadril následne úľavu, že sa mu syn do dvoch mesiacov vráti domov a začiatkom budúceho roka bude prepustený na slobodu. V rámci interview, poskytnutého austrálskej rozhlasovej stanici ABC, však Terry Hicks zároveň zdôraznil, že sa naďalej bude sťažovať na spôsob, s akým Američania zaobchádzali s jeho synom vo vojenskom väzení v Guantáname.