Viedeň 30. marca (TASR) - Slovenská letecká spoločnosť Sky Europe, kótovaná na viedenskej burze cenných papierov, sa rozhodla, že nebude naďalej vyplácať dividendy. Uviedol to na dnešnom valnom zhromaždení (VZ) šéf predstavenstva a zakladateľ spoločnosti Christian Mandl.
Manažment chce zarobené zisky reinvestovať do interného rozvoja spoločnosti. V prebiehajúcom hospodárskom roku 2006/07 (ku koncu septembra) SkyEurope dosiahne opäť prevádzkový zisk (pred odpočítaním odpisov a lízingových splátok).
Akcionári na VZ vyjadrili nespokojnosť so zlou informovanosťou zo strany vedenia spoločnosti, predovšetkým o kritickej situácii pred vstupom amerického fondu York, ktorý chce zvýšiť svoj podiel na 30 %. Jeden akcionár požiadal o prešetrenie zmlúv s americkým fondom.
Podľa agentúry APA majú akcionári na VZ podporiť návrh vedenia o navýšení základného imania spoločnosti formou predkupného práva pre členov vedenia. S návrhom nesúhlasí akcionár Ronny Pecik, ktorý sa v rámci VZ chystá na mocenský boj. Po odstúpení od kúpy podielov má Pecik momentálne kontrolovať 5-% balík SkyEurope.
Nízkonákladová letecká spoločnosť v nedeľu začala lietať z viedenského letiska Schwechat do 16 európskych destinácií. SkyEurope je tak druhou najväčšou leteckou spoločnosťou na viedenskom letisku v počte destinácií. Otvorením novej základne vo Viedni popri Bratislave ako hlavnej báze v regióne, si posilňuje svoju pozíciu v spádovej oblasti s počtom 6 miliónov obyvateľov.
SkyEurope Airlines má základne v Bratislave, Budapešti, Krakove, Prahe a Viedni. V roku 2006 prepravila 2,75 milióna pasažierov. Ponúka sieť 99 liniek do 42 destinácií v 19 európskych krajinách. Vo flotile je aktuálne 14 lietadiel Boeing 737. Zamestnáva vyše 850 ľudí a od 27. septembra 2005 je kótovaná na burzách vo Viedni a Varšave.