Brno 29. marca (TASR) - Občania Českej republiky, ktorí v časoch bývalého Česko-Slovenska pracovali pre firmy so sídlom na Slovensku, majú nárok na české dôchodky. Vyplýva to z nálezu Ústavného súdu ČR, ktorý sa dnes zaoberal prípadom Anny Weiszovej.
Pôvodom Slovenka, ktorá pracovala pre slovenskú firmu a teraz býva v Opave, dostáva dôchodok zo Slovenska. Ten je ale nižší ako suma, ktorú berú jej českí kolegovia. Žena žiadala súdnou cestou o vyrovnanie oboch čiastok. Podobne je na tom približne 3000 ľudí v Česku.
Tento prípad je výnimočný aj tým, že ústavní sudcovia sa ním nezaoberali po prvý raz. Anne Weiszovej dali za pravdu už v minulosti, najvyšší správny súd však ich nález nerešpektoval.
Právny zástupca dôchodkyne Pavel Zouplna dúfa, že teraz to bude inak. "Podstatné je, že ústavný súd otvoril priestor na to, aby sa tento nárok nejakým spôsobom riešil. Neviem si síce predstaviť, akým spôsobom, ale ústavný súd dal pre najvyšší súd záväzne mantinely, v ktorých má rozhodovať. V tom vidíme my určité svetlo na konci tunela," povedal Zouplna.
Sudca - spravodajca Vladimír Kůrka si myslí, že Weiszovej požiadavka je oprávnená a otvorila priestor pre "dorovnanie" tzv. slovenských peňazí. Aká by však mala byť konkrétna podoba tohto "dorovnania", či akú konkrétnu výšku by dôchodky mali dosiahnuť, sudcovia nestanovili.
"K tomu sa ústavný súd nevyjadruje, keďže nie je Českou správou sociálneho zabezpečenia a o výške dôchodku nerozhoduje," uviedol Kůrka.
Weiszová sa kvôli výške svojho dôchodku súdi osem rokov. V jej prípade sú v hre desiatky tisícok korún. V pôvodnej situácii ako ona sa ocitlo takmer 3000 pôvodne československých dôchodcov, ktorí dnes žijú v Česku, ale dôchodok dostávajú zo Slovenska. Naopak, Česká správa sociálneho zabezpečenia posiela dôchodok na Slovensko približne 30.000 Slovákom.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) jč dem